Cebimizdeki PC’ler

Organizer ile başlayan cep bilgisayarı kavramı, gelişen teknolojilerle çok ilerledi. Kitaplar dolusu bilgiyi cebinizde taşıyabilir, internete bağlanıp, sörf yapabilirsiniz. Ayrıca takacağınız bir modülle dijital bir kamera ya da bir GSM modülüyle cep telefonu olarak kullanabilirsiniz

Cebimizdeki PC’ler

Cebimizdeki PC’ler
Handsspring Visor
Verilerinizi düzenlemek için kullandığınız outlook, lotus, starfish gibi programlarla tek bir tuş basarak haberleşebiliyor. Üzerinde mobil cihazlar için geliştirilmiş palm OS işletim sistemiyle çalışan Visor, kızılötesi portu ile diğer cihazlarla iletişim kurabiliyor. Kızılötesi uzaktan kumandaları öğrenebilme yeteneğine sahip Visor’ü televizyonunuzu kumanda etmek veya garaj kapınızı, arabanızı açmak için de kullanabilirsiniz. Alacağınız modül ile bir dijital kamera, müzik dinlemek isterseniz takacağınız bir modül ile hafızası istediğiniz kadar genişleyen MP3 çalar ya da takacağınız bir GSM modülüyle bir cep telefonu olarak da kullanabilirsiniz. Visor’un teknik özellikleri ise şöyle: 8 mb hafıza, 12 bin adres, 10 yıllık randevu, 400 e-mail mesajı hafızası, kesintisiz 6 saat çalışabilen piller, 33 MHz Motorola dragonball V2 işlemci. 194 gram ağırlığındaki ürünün fiyatı 349 EURO.

Casio EM 500
Ekran üzerine kendi el yazınızla yazı yazabiliyorsunuz. Anında tek tuşa basarak düşüncelerinizi kaydedebileceğiniz voice recorder özelliği ve e-mail gönderip alabilme özelliği var. İnfra portlu ve data faks hattı abonesi olan modemli cep telefonu ile kablosuz internet bağlantısı kurabiliyorsunuz. Teknik özellikleri ise şöyle: Ses kaydı için mikrofon, kulaklık girişi, ırDA standart infraret portu, renkli ekran, Windows medya player, pocket Excel, pocket Word, pocket outlook, mail setup maneger, mobile video player, mobile camera, card backup tool, 150 Mhz , 16 mb RAM, lityum pil. 218 gram ağırlığındaki ürünün fiyatı 669 dolar.

HP Jornoda 545

Görüşülen kişiler, yapılacak işler, takvimler, kısa notlar ve epostalar gibi bilgiler, en uygun biçimiyle saklanabiliyor. Mail’lerinizi masa üstünüzdeki outlook ile eş zamanlı hale getirerek ya da doğrudan bir ISS bağlantısıyla gönderilmesini sağlıyor. Üçüncü taraf bir kablosuz iletişim arabirimi kullanarak telsiz haberleşmeye olanak sağlıyor. Notları kaydedip daha sonra tekrar dinleyebilmenizi sağlayan mikrofonu var. Ürün HP jet set teknolojisini de içeriyor. Kullanıcı kızılötesi ışınlar üzerinden bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Dijital müzik, imge ve diğer multi medya dosyaları USB üzerinden hızla indirilebiliyor. Teknik özellikleri ise şöyle: 240 x 320 piksel CSTN renkli ekran, 32 MB RAM, CD kalitesinde işitsel özellik, 133 MHz 32-bit Hitachi SH3 işlemci, uyarı amaçlı LED, lityum iyon pil, ırDA kızılötesi port, USB port. 260 gram ağırlığında olan ürünün fiyatı 477 dolar.

IBM Work Pad

En büyük networkten sizin avuçiçi cihazınıza kadar ölçeklenebilen sunucu tabanlı, platformlar arası bir çözüm sunuyor. Hotsync teknolojisi; tek bir tuşa basarak PC’nizle workpad PC arasında verilerin senkronizasyonunu sağlar. Daha yüksek kapasite (8 MB RAM), daha hızlı işlemci (20 MHz), şarj edilebilir yuva özelliklerinin yanı sıra yenilenmiş yazılıma sahip. Sadece 119 gram ağırlığında.Teknik özellikleri ise şöyle: LCD ekran, enfraruj ışın ve ‘Hot sync’ özellikleri, TCP/IP gerektiren uygulamalar, haber okuyucuları ve web browser’leri aracılığıyla internete erişim için workpad’e opsiyonel bir modem takabilme olanağı. Fiyatı 442 dolar.

NOKIA 9210

Dünyanın ilk entegre mobil multimedya telefonu 9210 communicator, profesyonellerin iş ve kişisel kullanımlarına yönelik hazırlanmış.Yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Communicator; telefon, faks, e-mail, takvim, görüntü, WWW ve WAP’ı biraraya getiren dual bandlı bir terminal. Verilerin uzaktan senkronize edilmesini sağlayan dünyanın ilk SyncML destekli ürünü. Kablosuz görüntü özelliği ise kullanıcıların kişisel fotograf albümü oluşturmalarına olanak sağlıyor. 2001’de satışa sunulacak ürünün fiyatı henüz belirlenmedi.

14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber