'Cep’ dünyasında 5 megapiksel savaşları

Mobil iletişim piyasasında Nokia N95 8GB, Sony Ericsson K850i ve Samsung G600 kıyasıya rekabet içindeler. Bu telefonların ortak özelliği 5 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilmeleri

Şükrü Andaç

Nokia ve Samsung’un 5 megapiksel seviyesindeki cep telefonu modellerine Sony Ericsson firması yeni modeli K850i ile yanıt verdi. 5 megapiksellik çekim kalitesinin yanı sıra flaş, mercek, odaklama ve fokus gibi dijital fotoğraf makinelerinde bulunan gelişmiş özellikleri de özellikleri arasında bulunduran bu cihazlar arasında piyasada kıyasıya rekabet yaşanıyor.
Nokia, N95 ile başlattığı ve yoğun ilgi gören bu kategorideki cihazlarına bir yenisini ekledi. N95 8GB adlı modelin en dikkat çekici özelliği yerleşik olarak 8 GB’lık flaş hafızaya sahip olması. Firma bu sayede filmlerin kolaylıkla telefona yüklenerek izlenebildiği ürünü Spider Man 3 filmi yüklü olarak satışa çıkmaya hazırlanıyor.
Saniyede 30 kare video çekim desteği sunan bu makine video kamera olarak da rahatlıkla kullanılabiliyor. Cihazla birlikte gelen kablolar yardımıyla bu görüntüler bilgisayara aktarılabildiği gibi direkt olarak TV üzerinden de seyredilebiliyor. Samsung ise bu kategoride G600 modelini 2007’yle birlikte piyasaya sürdü.
Yarı dokunmatik telefon
Dijital fotoğrafçılıkta Sony’nin Cybershot serisinden güç alan Sony Ericsson ise K850i modeliyle oldukça iddialı. Telefonun en ilgi çekici özelliği ise yarı dokunmatik ekranı. Klasik tuş takımı formundan uzak olan bu yenilikçi ürünün ekranının alt bölümü dokunmatik özelliğe sahip.
Menüde hareket ederken tuşlar ve dokunmatik ekran birlikte kullanılarak hızlı erişim imkânı sağlanıyor. Mobil internet bağlantısı için Edge desteği sunan K850i böylece GSM şebekesi üzerinden hızlı erişim imkânı sunuyor.
Bu üç ürüne bakıldığında kablosuz internet erişiminde Wi-Fi desteği de sunan Nokia N95 teknik özellikleriyle rakiplerine önemli oranda üstünlük sağlıyor. Ürünlerin fiyatlarına bakıldığında ise Nokia bu özellikleriyle en pahalı model olurken onu sırasıyla K850i ile G600 takip ediyor.

Nokia N95 8GB

Kamera: 5 megapiksel
Ekran: 16 milyon renkli TFT
Radyo: Var
Bluetooth: Var
Wi-Fi: Var
Ağırlık: 128 gr.
Diğer özellikler: 8GB’lık yerleşik hafıza,   
DVD kalitesinde video   kaydı, ;
Carl Zeiss    mercek, GPS, TV çıkışı,
 Micro SD kart
Fiyat: 1.200 YTL


Samsung G600


Kamera: 5 megapiksel
Ekran: 16 milyon renkli TFT
Radyo: Var
Bluetooth: Var
Wi-Fi: Yok
Ağırlık: 104 gr.
Diğer özellikler: Görüntü sabitleyici,
 TV çıkışı, dijital    müzikçalar, 14.9    milimetre incelik,
 Micro SD hafıza kartı
Fiyat:  650 YTL
SonyEricsson K850i


Kamera: 5 megapiksel
Ekran: 262 milyon renkli TFT
Radyo: Var
Bluetooth: Var
Wi-Fi: Yok
Ağırlık: 118 gr.
Diğer özellikler: Xenon flaş, medya
 oynatıcı, RSS yayınları,
 kırmızı göz düzeltme,
 Memory Stick micro
 hafıza kartı
Fiyat:  900 YTL

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber