Dinazorlar hızlı büyüyor, genç çiftleşiyormuş!

Amerikalı araştırmacıların fosiller üzerindeki son çalışmaları, dinozorların hızlı büyüdüğünü, yetişkin ölçülerine ulaşmadan çok önce 8 yaşında bile çiftleştiğini ortaya koydu.

Sürüngenlerden gelen ve evrimleşerek kuşlara dönüşen dinozorların, bugünün memelileri gibi hızlı büyüdüğünü ve gençken çiftleştiğini belirten California Üniversitesinden araştırmacılar, çok genç iki dişi dinozorda "yumurta yapıcı" dokunun özelliklerini keşfetti.

Araştırmacılar Sarah Werning ve Andrew Lee, erken cinsel olgunluğun yaşamı sürdürebilmek için gerekli ve dişilerin av olmadan önce yumurtalarını bırakmalarının elzem olduğunu belirterek, etobur Allozorus ve otobur Tenontozorusların fosilleşmiş incik kemiklerinin içinde, kuşlarda yumurta kabuğu üretmeye yarayan, kalsiyum açısından zengin ilikli kemik bulduklarına dikkat çekti.

Bu dinozorların kemiklerinde büyümeyi gösteren halkalardan, birinin 8, diğerinin 10 yaşında olduğunu anladıklarını ve bunun dinozorların çok erken cinsel olgunluğa eriştiğini gösterdiğini belirten araştırmacılar, daha önce bir yırtıcı T-rex dişisinde ilikli kemik bulunduğunu ve bu dinozorun yaşının 18 olarak belirlendiğini kaydetti. Bunu dişi dinozor fosillerinde buldukları için çok şanslı olduklarını belirten Sarah Werning, dinozorlarda yumurta kabuğu üretmeye yarayan ilikli kemiğin, dişilerin 3 veya 4 haftalık yumurtlama dönemi sırasında bulunabileceğini söyledi. Dinozor kemiklerindeki büyüme halkalarının da, bu hayvanların büyüme hızları konusunda bilgi verdiğini anlatan bilim adamları, dinozorların bugünkü sürüngenlerden daha hızlı büyüdüğüne ve bir başka yırtıcı dinozorun saldırısında ölmeden önce yetişkin olarak sınırlı bir yaşam süreleri bulunduğuna dikkat çekti.
18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber