Dünyanın en güçlü oyun konsolu Xbox One X tanıtıldı

Microsoft,  Los Angeles'ta düzenlenen E3 2017 fuarında dünyanın en güçlü oyun oyun konsolu olarak lanse edilen Xbox One X'i tanıttı. İşte Xbox One X'i bu kadar güçlü yapa teknik detaylar.

Dünyanın en güçlü oyun konsolu Xbox One X tanıtıldı

Microsoft'un sızıntılar dahilinde bir sonraki oyun konsolunun Xbox Scorpio olacağı iddia ediliyordu ancak firma E3 2017 kapsamında yeni konsolu Xbox One X'i tanıttı.

Firma, daha önce One S adlı daha ufak boyutlarda bir oyun konsolu tanıtmıştı. One X ise bu konsoldan biraz daha küçük ancak ağırlık açısından Xbox One ailesinin en ağır üyesi.

Xbox One X'te 8 adet Jaguar temelli özelleştirilmiş çekirdek barındıran bir işlemci kullanılıyor. 2.7GHz saat hızında çalışan çekirdekler en iyi performans ve en verimli enerji için optimize edilmiş. İşlemci Xbox One'dan yüzde 30 daha iyi performans gösteriyor.

İşlemciye 6 teraflopluk GPU, 12 GB GDDR5 bellek ve 2.5 inç boyutunda 1TB depolama alanı eşlik ediyor. Xbox One X bu sayede 4K 60 fps oyun deneyimi sunuyor. Hatta Xbox One X, konsola özel ilk Forza oyunu olan Motorsport 7'yi güçlü donanımıyla saniyede 60 kare hızında ve doğal 4K olarak oynatabilecek.

Xbox One X'te 1172 MHz’de çalışan özelleştirilmiş bir GPU motoru kullanıyor. Bu hız Xbox One konsolunda 853MHz, PlayStation 4 Pro konsolunda 911MHz şeklindeydi.

HDMI giriş portuna sahip konsolda Kinect için özel bir port bulunmuyor. Ayrıca konsolda güçlü donanımı korumak adına GTX 1080 gibi ekran kartlarında da yer alan sıvı soğutma sistemine yer verilmiş. Freesync 2 teknolojisiyle de uyumlu harici monitörlerde yırtılma ve gecikmeler bu sayede en aza indiriliyor. Öte yandan tüm mevcut Xbox One aksesuarları yeni Xbox One X’te de çalışacak. Tüm Xbox 360 uyumlu oyunlar ve Xbox One oyunları da bu konsolda çalışacak. Ses tarafında ise Dolby Atmos teknolojisi yer alıyor.

Gerçek 4K deneyimi sunacak olan Xbox One X, 7 Kasım tarihinde 499 dolar fiyat etiketiyle dünya çapında satışa sunulacak. Konsolun Türkiye fiyatı şu an için belli değil.

15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber