Geri Dön

‘Elma’lar uçtu bir kere!..

Bilgisayar devi Apple için geliştirilen yeni tasarımlar, cep telefonları ve saatleri bilgisayara, müzik çalarları ise televizyona dönüştürüyor.

‘Elma’lar uçtu bir kere!..

Teknonet
ŞÜKRÜ ANDAÇ


Sahip olduğu teknoloji kadar, tasarımlarıyla da hayli dikkat çekici teknoloji ürünleri tasarlayan Apple’ın en son konsept ürünleri, taşınabilir bilgisayar fikri üzerine kuruldu.

Elma logosuyla tanınan Apple için geliştirilen konseptler arasında, cep telefonlarını bilgisayara, müzik çalarları televizyona çeviren ekranlar, Mac OS sistemi üzerinde çalışan saat ile el bilgisayarı ve yeni nesil laptop tasarımı yer alıyor.

Apple ayrıca, geçtiğimiz hafta piyasaya çıkarttığı yeni ürünü iSight dijital mini video kamerayla da, iki Mac kullanıcısı arasında yüksek bant genişliğinde herhangi bir yayın bandı bağlantısı yapılarak video konferans yapılmasını sağlıyor.

Cep’te taşınabilir sinema

Apple tarafından üretilen müzik deposu iPod’larda ve Sony Ericsson P800 cep telefonlarında kullanılmak üzere tasarlanan renkli ekranlardan internete bağlanmak, video klip veya mp4 veya DivX formatında film izlemek mümkün. P800x adlı model üzerinde, 150 milimetre inceliğinde renkli ekran yer alıyor. ‘iPod sinema’ adlı diğer üründe ise 6 inç genişliğinde renkli kristal ekran, 80 GB’lık hafıza var. Yeni tasarlanan ekranlar, cep telefonu ve iPod’un arkasına entegre edilerek kullanılabiliyor. Apple bir diğer tasarımı ise notebook’ların (laptop) görünümünü baştan aşağı değiştiren yapıda. 360 derecelik iki değişik bölümden oluşan laptop, ikiye katlanarak kullanıcıya kolay taşıma imkânı sağlıyor.

Apple’ın piyasaya çıkardığı, iChat AV yazılım uygulamasının aramalı bağlantıları içinde, internette ses konferansı yapabilme özelliği var. Yazılımın kuruluşunda, istenilen FireWire video kameraya veya mikrofona bağlı olarak ayarlamalarda herhangi bir konfigürasyona gerek bırakmıyor. iSight dijital mini video kamera, küçük boyutları sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor ve bilgisayara entegre edilerek kullanılıyor.

Bilgisayar gibi saat geliyor
Apple’ın yeni tasarımları arasındaki el bilgisayarı ve saat, şık tasarımın yanı sıra, Mac OS işletim sistemini de destekliyor. El bilgisayarı ve saat üzerinden bilgisayar dosyalarına ulaşıp işlem yapabilmek ve internet bağlantısı gerçekleştirmek mümkün. Yeni ürünler ayrıca, taşınabilir hafıza birimi olarak da kullanılabilecek.Oracle’ın yolu bilgiden geçiyor

Oracle Başkanı ve CEO’su Ellison: ‘Bundan böyle öncelikli hedefimiz bilgi olacak’

LONDRA


Dünyanın iki numaralı yazılım firması ABD’li Oracle tarafından geçtiğimiz hafta Londra’da düzenlenen ‘AppsWorld’ konferansında bir konuşma yapan Oracle Başkanı ve CEO’su Larry Ellison, bundan böyle Oracle’ın öncelikli hedefinin ‘bilgi’ olacağını söyledi. Ellison, “147 ükede faaliyet gösteriyoruz. 2002 yılı ciromuz 10 milyar dolar. Ama bundan 5 yıl öncesinde Oracle’ın elindeki bilgiler çok daha dağınıktı ve biz müşterilerinin bu bilgiler karşısında mutlu olup olmadıklarını bilmiyorduk. Bundan böyle biz müşterilerimize diyeceğiz ki, ‘Sizin için hangi bilgi önemli’? Ardından da bu doğrultuda tüm bilgileri derleyip, toplayıp, onlara sunacağızö dedi.

Linux’a tam destek

Londra’nın en büyük konferans merkezlerinden Excel’de yapılan ve yaklaşık 13 bin kişinin katıldığı konferansa, yeni uygulama ve teknolojilerin yanı sıra, PeopleSoft pazarlığı da damgasını vurdu. Oracle’ın rakibi PeopleSoft’u satın almak için verdiği teklifin kabul edilmemesine rağmen, Ellison, PeopleSoft’u satın almakta ısrarlı olacaklarını kaydetti. Konferansta Oracle’ın Linux’a destek vermeye devam ettiğinin göstergesi olarak Linux üzerinde geliştirilen yeni uygulamalar da tanıtıldı. Ellison da yaptığı konuşmada, “Linux’un diğer işletim sistemlerine göre önemli oranda maliyet avantajı var. Linux, Microsoft’a göre daha güçlü ve daha güvenilir bir işletim sistemidirö dedi.

Birlikten T610 doğdu
Sony ve Ericsson firmalarının cep telefonu operasyonlarını birleştirmelerinin ardından birlikte geliştirdikleri ilk cep telefonu olan Sony Ericsson T610 modeli, Türkiye’de piyasaya çıktı. T610 ile fotoğraf çekip bunları Bluetooth (10 metre çapında cihazların kablosuz olarak veri alışverişi), kızılötesi ya da kablolu teknoloji sayesinde, bilgisayar, multimedya mesaj veya e - posta olarak, başka kullanıcılarla paylaşmak mümkün. 65 bin 526 renkli ekrana ve dahili dijital kameraya sahip olan T610’un telefon menüsünde birçok uygulama yer alıyor. Telefonun içinde yer alan DJ sayesinde, birbirinden farklı 4 değişik müzik enstürmanıı kullanılarak, yeni melodiler oluşturulabiliyor.
T610’daki joystick ise, ilk bakışta karmaşık gibi görünen menülerin içerisinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Tasarımı oldakça şık olan telefonun ağırlığı ise 95 gram. www.sonyericsson.com/tr

18 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber