Geri Dön

Gen düzenleme insanlardaki kelliği ve kırışıklığı tersine çevirebilir

Bilim adamları, bir süredir fareler üzerinde gerçekleştirdiği gen düzenleme araştırmasıyla kellik ve kırışıklığı engellemeyi başardı. Alabama Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaşlanmanın fareler üzerindeki belirtilerini engellemeyi başardı.

Gen düzenleme insanlardaki kelliği ve kırışıklığı tersine çevirebilir

Onur Binay/milliyet.com.tr

İnsan bilincini bir bilgisayara yüklemek için çok iddialı girişimlerden biri. Şimdi olmasa da ileride mümkün hale gelebilir. Alabama Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaşlanmanın fareler üzerindeki belirtilerini engellemeyi başardı. Gen düzenleme kullanarak, yaşlanma süreci tersine çevirildi.

Genetik, Patoloji ve Çevre Sağlığı profesörü Keshav Singh, "Mitokondriyal DNA içeriğinin ve mitokondriyal fonksiyonun gerilemesi yaşlanan insanlarda gözlenmiştir. Mitokondriyal fonksiyondaki azalmanın kırışıklıkların ve saç kaybının gelişmesine yol açtığını göstermek için bu durumu taklit etmek adına bir fare yarattık. Ana bulgu, mitokondriyal fonksiyonu restore ederek, cilt kırışıklıklarını normal sağlıklı bir cilde dönüştürmek ve aynı zamanda saç uzamasını yeniden kazanabilirmek" dedi.

Bilim adamları, iki aylık mitokondriyal DNA tükenme sürecini gerçekleştirdiler. Sonuç olarak, yaşlanma sürecinin fare üzerindeki etkileri olan buruşmuş deri ve görünür saç dökülmesi geriledi. Mitokondriyal fonksiyon bozukluğundan sorumlu olan geni kapatarak mitokondriyal fonksiyonu geri yüklediklerinde, farenin pürüzsüz cildi ve kalın tüyleri geri döndü. Deneyi takiben, fare aynı yaştaki diğer sağlıklı farelerden ayırt edilemezdi.

Araştırmacılar bu sonuçların gelecekte insanlara uygulanabileceğine inanıyorlar. Singh'in belirttiği gibi, insanlar yaşlandıkça mitokondriyal fonksiyonda bir düşüş yaşıyor. Cilt ve saç dökülmesinin değişmesine ek olarak, bu, kardiyovasküler hastalık, diyabet, yaşa bağlı nörolojik bozukluklar ve belirli kanserler de dahil olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilir.

Singh, "Yaşlanan bireylerde mitokondriyal fonksiyonu eski haline getirebilecek araştırmalar yapıyoruz. Böylece kırışıklıklar oluşmadığı gibi, saç dökülmesi de geriliyor. Dahası, yaşlılıkta yaşam kalitesini artırabiliriz. En acil hedef, kemoterapi gören kanser hastalarına yardım etmek" dedi.

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber