Hindistan'da internet öğrencilere ücretsiz sunulacak

İnternet çağına ayak uydurmak adına hükümetler de harekete geçiyor. Son olarak Hindistan eyalet yönetimlerinden gelen bilgiye göre öğrencilere interneti ücretsiz olarak sunulacak.

Hindistan'da internet öğrencilere ücretsiz sunulacak

Hindistan eyalet yönetimleri, teknoloji devleri ve merkezi yönetimle iş birliği yaparak daha fazla insana internet bağlantısı sunmayı amaçlıyor. Bunun son örneği, doğu Hindistan eyaleti Bihar’dan geldi. Eyalette yönetim kolej ve üniversite öğrencilerine internet erişiminin ücretsiz olacağını açıkladı.

Eyaletin Başbakanı Nitish Kumar, öğrencilere interneti faydalı amaçlar için kullanmalarını öğütledi. Hindustan Times’a konuşan Kumar “Öğrencilere ücretsiz internet sağlamamızın amacı, hayatta ilerlemelerini ve dijital anlamda zeki olmalarını sağlamak.” dedi.

Bu hamle, bir zamanlar kötü yönetimiyle tanınan eyaletin 2017 Bihar Girişim Politikası’nı açıklamasının ardından geldi. 76 milyon Dolar değerindeki yatırım, bölgede girişim kültürünü geliştirmeyi amaçlıyor. Bir zamanlar lüks olarak görülen internet erişimi, son dönemde Bihar’da her yerde bulunabilen bir hizmet haline geliyor.

Hindistan’da başka örnekleri de var

RelianceJio’nun ücretsiz internet kampanyası ve Google’ın tren istasyonlarında sunduğu ücretsiz Wi-Fi servislerine bölge halkı çok büyük ilgi gösterdi. Diğer eyaletler de geri kalmış değil. Bu ayın başlarında güney Hindistan eyaleti Kerala, internet erişiminin temel bir hak olduğunu belirterek tüm vatandaşlarına ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunacağını açıkladı.

Merkezi yönetim de geçtiğimiz ay 150 binden fazla köye ucuz internet bağlantısı sunulacağını açıklamıştı.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber