İçinden teknoloji geçen ankesör...

Milliyet, Singapur’daki dev teknoloji fuarındaydıTelefon kulübelerindeki ankesörlü telefonlardan artık sadece konuşulmayacak. Bu kulübelerden internete bağlanılacak, e - posta alınıp cevaplanacak ya da fotoğraf çekilip gönderilecek.

İçinden teknoloji geçen ankesör...

Teknonet
ŞÜKRÜ ANDAÇ


Cep telefonu üreticilerinin son dönemde tanıttığı hemen hemen tüm cep telefonlarında bulunan MMS (Multimedya mesaj servisi) teknolojisi, cep telefonlarından önce Uzakdoğu’daki telefon kulübelerinde bulunan ankesörlü telefonlarda kullanılmaya başlıyor.
Nokia, Siemens, Motorola, Sony Ericsson gibi hemen hemen tüm cep telefonu üreticileri yeni çıkardığı cep telefonu modellerine, MMS teknolojisini ekliyorlar. Ancak tüm bu yeni modellerde MMS teknolojisi bulunmasına rağmen cep telefonu operatörleri altyapı yatırımını tamamlamadıklarından dolayı sistem henüz istenildiği gibi çalışmıyor.

İlk uygulama Tayvan’da

MMS teknolojisiyle şu an itibariyle cep telefonları üzerinden ses, veri ve fotoğraf transferi gerçekleştirimekte. MMS teknolojisi üçüncü kuşak sisteme geçildiğinde video görüntü transferini de kapsayacak. Tayvan telefon operatörü Chunghwa Telecom bir ilki gerçekleştirerek, MMS teknolojisini telefon kulübelerinden kullandırmaya başlayacak. Şu an test aşamasında olan sistem, Chunghwa Telecom tarafından önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunulacak.

Ön ödemeli tahsilat
Bu hizmetle, telefon kulübelerindeki ankesörlü telefonlarla internete bağlanılacak, e - posta alınıp gönderilebilecek ya da yine aynı makina üzerindeki kamera aracılığıyla fotoğraf çekilip jpeg formatında karşı tarafa gönderilecek. Ankesörlü telefonlardan alınacak bu hizmetin karşılığı kullanıcıdan ön ödemeli kart sistemiyle tahsil edilecek. Şimdilik yalnızca Tayvan’da kullanılacak olan MMS’li ankesörlü telefonların Avrupa ülkelerinde ne zaman kullanılacağı ise şu an için operatörlerin yatırımlarına bağlı.

UZAKDOĞU’DAN PARLAYAN MOBİL YILDIZLAR


Cep telefonlu müzik çalar
Nokia’nın tanıttığı yeni ürünler arasında yeralan müzik çalar, FM radyo ve MP3 / ACC müzik çalar özelliklerinin yanısıra hands - free telefon özelliğine de sahip. Nokia müzik çalar, gelen aramalarda çalan müziği otomatik olarak kapatıyor ve telefon kapandıktan sonra müziği tekrar devreye sokuyor. Şarkıların saklanması için, bir saat süreli AAC ve MP3 müzik dosyalarını destekleyen ürün, 32MB’lik taşınabilir hafıza kartına sahip.

FIFA 2002 el bilgisayarında
FIFA 2002 oyunu, Ziosoft firmasının tanıttığı yazılım sayesinde el bilgisayarlarına girdi. FIFA 2002 Dünya Kupası’nda yer alan uluslararası 32 takımı ve her takımın 23 oyuncusunun yer aldığı oyun, kullanıcılara farklı oyun stilleri ve takımların hücum tekniklerine göre ayarlanabilen formasyonlar sunuyor.

Üç boyutlu PC oyunları cepte
Supercape firması, fuarda özellikle mobil platformlar için tasarlanan yeni Swerve 3D (üç boyutlu) yazılım sistemini tanıttı. Kullanılan, tek uygulama için tasarlanmış ve diğer üç boyutlu teknolojilerinden farklı olarak Swerve 3D yazılımı, operatörler ve üreticilere, tek karakterden kompleks interaktif oyunlara, sezgisel menülere, markalamaya kadar geniş bir uygulama seçeneği sunuyor. Yazılım, ARM firması ile işbirliği içinde geliştirildi ve gelecek nesil 2.5 ve 3G (üçüncü kuşak) cep telefonları ile kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Mektup gibi mesaj yaz
Siemens Mobile, Communicasia 2002’de kişiselleştirme ve eğlence odaklı yeni model cep telefonu C55’i tanıttı. Önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak olan Siemens C55, çoksesli (polyphonic) zil tonlarını yükleme imkânı sunmanın yanı sıra, gelişmiş mesaj servisleri ve 760 karaktere kadar artırılmış SMS mesaj yazabilme sistemiyle dikkat çekiyor. GPRS özelliği de bulunan Siemens C55, kullanıcının bir fotoğrafı kesip biçme ve telefon defterine ekleyebilmesini de sağlıyor.

Daha hafifi yok...
Sony Ericsson, aralarında dünyanın en hafif telefonunun da bulunduğu, 4 yeni modelini CommunucAsia 2002’de tanıttı. Bunlar arasında yeralan T600 modeli 60 gram ağırlığı ile dünyanın en hafif cep telefonu. Yeni T600’nin bir diğer ilgi çekici özelliği de gönderilecek olan mesajlara alkış, gülme sesi ya da zil sesi veya melodi ekleyebilmesi.

18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber