Imagine Cup Türkiye Finalinde Yaratıcı Fikirler Yarıştı

Microsoft’un bu yıl Rusya’da yapacağı Imagine Cup 2013 öğrenci yarışmasının Türkiye finalleri 15 Nisan’da Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde gerçekleştirildi.

Imagine Cup Türkiye Finalinde Yaratıcı Fikirler Yarıştı

Dünyanın en yetenekli yazılım geliştiren, yenilikleri takip eden, tasarımcı ve girişimci gençlerini bir araya getiren Microsoft Imagine Cup finallerinde Space Fighters ekibi Windows Phone, Windows 8 ve XBOX uyumlu nostaljik bir uzay oyunu ile Türkiye’yi temsil edecek.

Bu yıl Kinect ve XBOX’ın da Türkiye’ye gelmesiyle beraber başvurularda da öğrenciler daha çok oyun kategorisine yöneldi ve Türkiye finallerinde de oyun uygulamaları yarıştı.

Microsoft’un her yıl düzenlediği dünyanın en büyük öğrenciler arası teknoloji yarışması Imagine Cup’ın 11.sine bu yıl Rusya ev sahipliği yapacak. Türkiye’deki girişimci öğrenciler kendilerini yurtdışında tanıtabilmek ve projelerini hayata geçirebilmek için Imagine Cup’a başvurarak hayallerine bir adım daha yaklaşıyorlar. Bu yıl belli bir temaya bağımlı olmadan öğrenciler başvurularını ‘Dünya Vatandaşlığı, Oyun ve İnovasyon’ kategorilerine özgürce gerçekleştirdiler. Türkiye finalleri arasında kalan 4 ekipten biri olan Space Fighters ekibi ‘Space Fight X’ projeleriyle 1. oldu.

Microsoft Imagine Cup yarışmasına Türkiye’den katılımların her yıl hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yöneticisi Mustafa Kasap, “Microsoft Türkiye olarak genç girişimcileri cesaretlendirmeyi ve heyecanlarını paylaşmayı kendimize görev edindik. Önceki yıllarda da bizleri dünyada temsil eden arkadaşlarımız bugün çok güzel yerlere geldiler. Hem muhteşem bir deneyim elde ettiler hem de fikirlerine olan inançlarını artırdılar. Imagine Cup, Türkiye’deki yaratıcı ve genç beyinlerin kendilerini yurtdışında da ispatlayabilmeleri için çok önemli bir fırsat. Dünya finalinde bizi temsil edecek Space Fighters ekibini cesaretinden ve emeklerinden dolayı tekrar tebrik ediyor ve finallerde başarılar diliyorum” dedi.

Bu yıl Türkiye 1.si olan Space Fighters ekibinin bir diğer farklı özelliği de ODTÜ, KOÇ Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi olmak üzere dört farklı üniversitede okuyan ve Imagine Cup vesilesiyle bir araya gelen dört girişimci öğrenciden oluşuyor olması. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 2. sınıf öğrencisi Barış Çavuş, Koç Üniversitesi’nden 4. sınıf öğrencisi Can Poyrazoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden 4. sınıf öğrencisi Doğukan Demir ve Pamukkale Üniversitesi’nden Tahsin Kasap takım lideri olarak Türkiye’yi Rusya’da St. Petersburg’ta gerçekleştirilecek finallerde temsil edecek.

Eski telefonlardaki nostaljik uzay oyunlarından esinlenilerek Windows Phone, Windows 8 ve XBOX için hazırlanan iki boyutlu Space Fight X oyunu, arka planda Windows Azure kullanılarak geliştirildi. Farklı platformlarda farklı özelliklere sahip olan oyunda oyunculara nostaljik bir oyunda günümüz teknolojileri kullanılarak yeni bir oyun deneyimi yaşatılmak istenmektedir. Üç farklı modla birlikte gelen oyunun Windows Phone ve Windows 8 arasında bir senkronizasyon desteği sunulmuştur. Ayrıca oyun için market hazırlanılarak oyunculara hikâye, bölüm ve çeşitli gemi, silah gibi ekipmanların sunulması hedeflenmektedir. Yine bu market üzerinden kullanıcıların da kendi hikâye ve bölümlerini hazırlayarak diğer oyunculara sunmaları ve oyun oynarken para kazanabilmeleri amaçlanmaktadır.

Space Fighters ekibi ülkemizi 8-11 Temmuz tarihleri arasında Rusya’da gerçekleştirilecek finallerde temsil edecek.

Sonuçlara göre Imagine Cup 2013 Türkiye finalinde ikinci, üçüncü ve dördüncü sırada yer alan ekipler şu şekildedir:

2. Engineers Without Fears Ekibi:

Elif Bektüzün, Yıldız Teknik Üniversitesi

Mustafa Berat Karakuş, Yıldız Teknik Üniversitesi

Rıdvan Caner Öncü, Yıldız Teknik Üniversitesi

Yiğit Sermet Küçüköz, Yıldız Teknik Üniversitesi

3. Code Runners Ekibi:

Abdurrahman Yıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi

Hamdi Altınok, Dokuz Eylül Üniversitesi

Sümeyra Tama, Dokuz Eylül Üniversitesi

Murat Karakuş, Dokuz Eylül Üniversitesi

4. Team Nebula Ekibi:

Serhat Özcan, Hacettepe Üniversitesi

Turan Utkan Özyürek, Hacettepe Üniversitesi

Özgür Can Keçecioğlu, Hacettepe Üniversitesi

Tolga Küçük, Hacettepe Üniversitesi

Rusya’da düzenlenecek olan Imagine Cup 2013 finallerinde oyun kategorisinde birinci gelen ekip 50000, ikinci 10000 ve üçüncü ise 5000 dolar ile ödüllendirilecek.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber