Geri Dön

iPhone X'teki Face ID kilidini 10 yaşındaki çocuk kolaylıkla atlattı

iPhone X'in Face ID yüz tanıma güvenlik sistemi daha önce ikizler veya özel olarak tasarlanmış 3 boyutlu maskelerle aşılmıştı. Şimdiyse Face ID özelliği, 10 yaşındaki birçok tarafından atlatıldı.

iPhone X'teki Face ID kilidini 10 yaşındaki çocuk kolaylıkla atlattı

Onur Binay/milliyet.com.tr

iPhone X'teki Face ID özelliğinin daha önce tek yumurta ikizleri veya özel olarak tasarlanmış 3 boyutlu maskelerle aşabildiği sizlere aktarmıştık. Yeni bir videoda 10 yaşındaki Ammar Malik adlı erkek çocuğu, annesinin iPhone X’inin kilidini açmayı başarıyor. Burada ilginç olan, anne ile oğlu arasında çarpıcı bir benzerlik bulunmaması ve böyle bir senaryoda başarısız olan Face ID'yi görmek şaşırtı.

Apple, Face ID’nin hassasiyet derecesinin benzer ikizler ya da 13 yaşın altındaki çocuklarda olumsuz yönde etkileneceğini daha önce açıklamıştı. Firma, dünya çapında milyonlarca kişinin Face ID kullanımıyla ilgili verileri toplayarak, geleceğe dönük geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, Face ID'nin çocuğun yüz özelliklerini öğrendiği, birkaç kez iPhone X'in kilidini açmayı denediği ve daha sonra şifreyle kilidini açmaya başladığı olasılığı.

Yapılan söyleşide anne Sana Sherwani, Face ID sistemine yüzünü tekrar tanıtıyor. Daha sonra telefonu oğluna vererek, açmasını istiyor ama, başarılı olamıyor. Bu denemeden sonra telefonunu iç mekan ve gece karanlığı koşullarına ayarlayan anne, telefonu tekrar oğluna veriyor. Tekrar başarısız olan oğlu, üçüncü denemesinde telefon kilidini sorunsuz bir şekilde açabiliyor. Başarısız denemelerden sonra telefon kilidinin şifre girilerek açılmasının bu duruma neden olduğu düşünülüyor. Denemeler esnasında Face ID kişinin yüz özelliklerini algılayarak, belleğine kaydetmiş oluyor.

Bu tür senaryolarda, Touch ID'nin Face ID'den daha güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Muhtemelen iPhone'lara gelecek yazılım güncellemeleri veya donanım değişiklikleriyle Apple'ın Face ID'sindeki sorunları düzeltilecek.

iPhone X Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Apple, iPhone X'in 24 Kasım Cuma günü Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın yanı sıra Makau dahil 13 ülkede daha piyasaya sunulacağını duyurdu.

iPhone X'in fiyatı ne kadar?

Apple'ın iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri ile birlikte duyurduğu, iPhone X'in Türkiye satış fiyatı sonunda belli oldu. iPhone X, Apple'ın en pahalı akıllı telefon olacak.

Apple, iPhone X'in Türkiye satış fiyatını kendi web sitesi üzerinden duyurdu. iPhone X 64 GB'ın fiyatı 6099 TL, iPhone X 256 GB'ın fiyatı 6899 TL olarak belirlendi. Bu fiyatı ile iPhone X, Apple'ın en pahalı akıllı telefonu oldu. iPhone X'in ABD fiyatı ise 999 dolar.

iPhone X ile birlikte duyurulan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın fiyatı da geçtiğimiz gün açıklanmıştı. iPhone 8 64 GB 4199 TL'ye, iPhone 8 Plus 64 GB 4799 TL'ye satılacak. iPhone X'in satış fiyatı iPhone 8 Plus'tan 1200 TL, iPhone 8'den 1800 TL daha pahalı.

Prof. Dr. Naci Görür Elazığ ve çevresini vuran depreme nokta atışıyla işaret etmiştiHakan Çelik: “6 Ekim 2019 tarihinde CNN Türk’te Hafta Sonu programıma katılan Prof. Dr. Naci Görür Elazığ ve çevresini vuran depreme nokta atışıyla işaret etmişti. Bilim insanları, yıllardır bu risklere dikkat çekiyor acil önlem çağrısı yapıyor.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber