İstanbul’un Fethi Canon ile canlanıyor!

Canon, Topkapı Şehir Parkı’nda ziyarete açılacak olan ‘Panorama 1453 Müzesi’nde ilginç bir çalışmaya imza attı.

İstanbul’un Fethi Canon ile canlanıyor!

Dünyanın en büyük panoramik resmine sahip olacak müzenin 3.000 metrekarelik iç alanında, tamamen tuval üzerine basılmış İstanbul’un fetih anını canlandıran resmin baskısı, Canon’un imagePROGRAF iPF9000 Geniş Format Yazıcısında yapıldı ve baskı için Canon marka kanvas kağıt kullanıldı.

imagePROGRAF iPF9000 ile basılanlar 100 yıl eskimiyor!

2005 yılında düzenlenen bir ihalede projeyi üstlenen Elif Video ile ortak bir çalışma yürüten Canon, 152 cm genişliğinde hızlı ve kaliteli yazıcıya ihtiyaç duyulan projede, iç mekanda 100 yılı aşan baskı kalitesi ve renk dayanıklılığı sunan pigment mürekkep kullanan Canon imagePROGRAF iPF9000 baskı makinesiyle yer aldı.

Proje kapsamında ayrıca, suya dayanıklı ve sanatsal baskılarda yüksek kalite sunan Water Resistance Art Canvas 60” kağıt kullanıldı. Baskı kalitesi ve yüzey dayanıklılığın sürekliliğinin sağlanması; müşterinin sürekli ve aynı çevre koşulları içeren bir ortamda baskıları yapabilmesi için 3.000 m2’lik çalışma 3-4 ay gibi kısa bir sürede ve aralıksız yapıldı. Bu işlemler sırasında uzun baskılarda mürekkepin yazdırma işlemine ara vermeden baskı yapılmasına imkan veren iPF9000 büyük avantaj sağladı.

Kuşatmanın en hareketli anının canlandırıldığı panoramik resim, 40 m. çapında ve dairesel bir şekilde inşa edilen müze binasının iç duvarlarına yapıştırıldı. 3 bin metrekarelik dev resim, panoramik yapısıyla ziyaretçiyi 360 derece kuşatacak.

Alanın ortasında yer alan 10 metre çapındaki dönen dairesel platform üzerinde duracak ziyaretçiler, kendilerini gerçek boyuttaki binlerce askerin arasında, fetih anının tam ortasında bulacak.

Canon ürünleri ve ekibine övgü
Panorama 1453’ün koordinatörü, ressam ve çizgi film yönetmeni Haşim Vatandaş projeyi şöyle anlattı: ’’Fetih Müzesi’nin duvarına uyguladığımız eserde, Fatih’in, savaşı bizzat yönettiği, topların çok yoğun olarak kullanıldığı Topkapı surlarının önünde savaşın bir sahnesi canlandırılıyor. Tarihimizin önemli bir ânından saniyelik bir kesitin canlandırıldığı panoramik müzede, ziyaretçilere o ânı gerçekmiş gibi yaşatmayı amaçlıyoruz. İstanbul’un Fethi temasının, 3.000 m2 alanda ışığa dayanıklı bir mürekkep ile detayları en ince ayrıntısına kadar gösteren yüksek baskı kalitesi ile süratli bir şekilde basılması gerekmekteydi. Süratli ve kaliteli bir geniş format yazıcı ihtiyacının yanı sıra aynı zamanda 3.000 m2’yi kaplayacak ve suya dayanıklılığı olan bir baskı malzemesi ihtiyacımız vardı. Projenin baskısı aşamasında Canon imagePROGRAF iPF9000, güvenilirliğini ve baskı kalitesini ortaya koydu. Bununla beraber Canon Eurasia LFP Ekibi de yüksek kaliteli teknik destek ve danışmanlık hizmetleri ile övgüye değer, başarılı bir iş çıkardı.”

Bu dondurmanın bir topu 100 Liraİstanbul Kadıköy'de koyun sütü ve Anzer balı ile yaptığı özel dondurmaya İran safranı ekleyen esnaf dondurmanın topunu 100 liraya, bir kilosunu ise 2 bin 500 liraya satıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber