iSuç dalgası!

Apple’ın 2000’ler müziğine damgasını vuran mp3çaları iPod, son yıllarda suçlular için en cazip hırsızlık hedefi. Bunun en önemli nedenleri, iPod’un değerli, satılması kolay bir hedef olmasının yanı sıra, müziğine gömülüp çevresinden izole olan iPod sahiplerinin şaşkın hali...

Ancak “bir iPod çalmanın dayanılmaz cazibesi o kadar güçlü müdür”, ki ABD’de suç oranlarının artmasında bir rolü olsun. Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Urban Institute (UI-Kent Enstitüsü), bu soruya “evet” yanıtını veriyor.
UI uzmanları iPod gibi teknolojik zımbırtıların, 1991’den bu yana her yıl düşen suç oranlarının, 2005 ve 2006 yıllarında artmasında büyük rol oynadığını düşünüyor.


UI, bu düşünceyi geçen eylül ayında ortaya atarak, “iSuç dalgası” diye isimlendirmişti. UI araştırmacıları artan suç oranları için İpod veya diğer zımbırtı üreticilerini suçlamıyor, ancak tüketicilerin, zımbırtı üreticilerinden çalınan cihazların kullanılamaz hale gelmesini sağlayan teknolojiler geliştirmesini talep etmesini öneriyor.

Hırsızlık artıyor

Şimdi UI’nin verdiği rakamlara göz atalım: 1990’larda ciddi düşüş gösteren bir şeyi zorla ve tehditle çalma eylemi, 2005 ve 2006 yıllarında büyük bir patlama gerçekleştirdi. FBI istatistikleri 2004’te 100 bin kişide 137 olan hırsızlık oranının 2005’te 141’e, 2006’da ise 149’a yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu artış, tecavüz vakalarında azalma olsa da saldırı vakaları oranı aynı kalsa da genel suç oranının yükselmesine neden oldu.

2005 ve 2006 yıllarını iPod’un geniş kitlelerle buluştuğu yıllar olarak tanımlayabiliriz. Şöyle açıklayalım; 2004’ün sonunda Apple yaklaşık 5 milyon iPod satmıştı. 2005 sonunda satılan iPod 42 milyon, 2006 sonundaysa 90 milyon olarak açıklandı.
Bir teoriye göre suç, şu üç şey bir araya gelirse gerçekleşir: Motive olmuş saldırgan, uygun bir kurban, kolayca çalınabilecek hedef. UI araştırmacıları iPod’un bu üç unsuru da güçlendirdiğini düşünüyor.

Motivasyon: iPod’un yüzlerce dolarlık değeri ve popüler kültürdeki etkisi, potansiyel hırsızları özellikle genç hırsızları çekiyor.

Uygun kurban: UI, iPod’un beyaz kulaklıklarıyla, çevresinde olan bitenden bihaber dolaşan kişiyi uygun kurban diye tanımlıyor.

Kolayca çalınabilecek: iPod’un hırsızın yerini gösterecek bir mekanizmadan yoksun olması ve cihazın yalnızca sahibinin aboneliğiyle çalışabilecek bir yapıya sahip olmaması.
Yukarıda anlatılanları destekleyen kanıtlar da var. New York, San Francisco ve Washington metrolarının yetkilileri, son aylarda yolculardan iPod çalma vakalarında büyük bir artış olduğunu söylüyor.

Ancak UI’nin raporuna konu olan dönemde, cinayet oranlarında da bir artışa rastlanması, UI’nin tezini biraz baltalıyor. Kaç kişinin, iPod’unu hırsıza kaptırmamak uğruna ölümü göze aldığı ve öldüğüne ilişkin bir veri olmadıkça UI’nin tezini kesin bir yargı olarak algılamak güç. Ancak iPod’un hırsızlar için öncelikli bir cazibe merkezi olduğunu unutmadan “dinlemek” gerek...

AKG’den 'ses geçirmez’ kulaklık

Geçenlerde Harman Kardon bünyesinde olan Avusturyalı AKG kulaklıklarının sonunda Türkiye’ye de geldiğini yazmıştım. AKG ürünlerini peşi sıra Türkiye’ye sürmeye başladı. AKG’nin Türkiye’deki yeni ürünü K 440 NC gürültü giderici özelliğiyle dikkat çekiyor.

K 440 NC’nin kablosu üzerinde bulunan gürültü giderici aparatı sayesinde dışarından gelen seslerden uzak, yalnızca kulağınıza gelen  Hi-Fi sesi duyabiliyorsunuz. Kulağı saran yumuşak deri yastıkları ve ayarlanabilir kafa bandları sayesinde en iyi konforu yaşatan kulaklık, 3D Axis özelliği (içe katlanabilme) sayesinde şık taşıma çantasına kolayca yerleştirilebiliyor.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber