Logitech Spotlight kumanda inceleme

İster iş adamı, ister öğrenci isterseniz de yarı zamanlı bir çalışan olun, yapacağınız sunum sırasında yanınızda size yardımcı olacak bir profesyonel isteyebilirsiniz. Biz de bugün sunumlarınızda size yardımcı olup işlerinizi kolaylaştıracak Logitech’in akıllı kumandası Spotlight’ı inceliyoruz.

Logitech Spotlight kumanda inceleme

Onur Binay/milliyet.com.tr

Sunumlar, başta “şirket dünyasının” ne yazık ki gerekli olan sıkıcı temel taşları arasında yer alıyor. “Bi meeting set edelim de yeni sunumun üzerinden geçelim” lafını sıkça duyabilirsiniz. Sonuçta, herkes bir noktadan diğerine geçmek için o koltuğa oturmalı ve sunumunu yapmalı.Ancak sunum sırasında kullandığınız o antika kumanda ya çalışmazsa? İşte Logitech’in akıllı kumandası Spotlight bu tarz endişelerin yaşanma riskini ortadan kaldırıyor.

Spotlight kumanda, Logitech’in bugünün sunumlarını, modern tasarım ve özelliklerle etkileyici hale getirme girişimi. İşlenmiş alüminyumdan yapılmış zarif görünüşlü cihazın basitleştirilmiş tasarımı kullanımı kolaylaştırıyor.

Şunu da başta belirteyim sunum kumandalarıyla bu zamana çok fazla deneyimim olmadı. Kariyerim boyunca yaptığım birkaç sunum PowerPoint slaytlarını veya başka herhangi bir slayt gösterisini ne yazık ki aşamadı. Aslında büyük sunumlardan bu zamana kadar uzak durabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.

Logitech Spotlight kumanda inceleme

Logitech, sunum ve onu yapan kişi için şirkette farklılık yaratabileceğini iddia eden yeni bir sunum cihazı yani Spotlight’ı sizlere sunuyor. Spotlight, küçük olmasına rağmen slaytta ekranı büyütme ya da dikkati çekmek istediğiniz alanı daire içine alabilme gibi hünerleri var.

Spotlight pil dahil 49.2 gram ve kavisli şekliyle avucunuza sığıyor. Bir ucunda cihazın içinden çıkan mikroUSB bağlantı noktası var. Logitech'e göre, bir şarj ile cihaz üç ay kullanılabiliyor. Tabii bunu sürekli sunum yapamadığım için test edemedim. USB’yi bilgisayarınıza bağlayıp ya da o olmadan Bluetooth ile bağlantıyı kurabilirsiniz. Çekim mesafesi 30 metre.

Spotlight, USB-C üzerinden şarj ediliyor. Ancak büyük bir sunumdan önce şarj etmeyi unuttuğunuzda üzülmenize gerek yok. Çünkü bir dakikalık şarjlaonu üç saat kullanabilirsiniz. 60 dakikada ise tamamen şarj oluyor. Yeniden şarj etmeniz gerektiğinde kumanda titriyor ve pil göstergesi kırmızı yanıyor.

Logitech Spotlight kumanda inceleme


Kumandaya bakmadan kullanımını kolaylaştırmak adına üç tane butonunuz var. Bunlardan büyük olanı ileri gitmek, altındaki ise geri gelmek için kullanılıyor. En üstte ufak olanı ise medya düğmesi Pointer.

Bunlar içinde en ilginç olanı üstteki küçük Pointer düğmesi. Bu düğmenin üç farklı görevi var. Bu özellikler Spotlight'ın kendi uygulaması Logitech Sunum ile etkinleştiriliyor ve ayarları yapılabiliyor. Bu düğmeyle:

  • Yuvarlak "spot ışığı" içindeki alanı vurgulayıp ekranın geri kalan kısmını koyulaştırabilirsiniz.Böylece odak alanınız daha da belirginleşiyor.Spot ışığı ya da dairenin boyutu isteğe göre ayarlanabiliyor.
  • Büyütme özelliğiyle dairesel bir alanda büyütme yapıp,ayrıntıları daha da belirginleştirebilirsiniz.
  • Videoları oynatıp duraklatmak veya bağlantıları açmak için ekran imlecini kullanabilirsiniz. Böylece mouse’un veya dizüstü bilgisayarın yanına gitmenize gerek kalmıyor.

Logitech Spotlight kumanda inceleme

İşaretçi düğmesine birkaç saniye basılı tutarak bu özelliklere erişebilirsiniz. Aktive olan özelliklerin arasında tuşa iki kez basarak geçiş yapabiliyorsunuz.

Sunum uygulamasının yüklenmesi kolay ve hızlı bir öğretici video içeriyor. Kurulduktan sonra açılır menü çeşitli özellikleri ayarlamanızı sağlıyor. Örneğin ileri veya geri tuşuna; hızlı ileri sarma, ekranı boşaltma, kaydırma ve ses kontrolü de dahil farklı görevler atayabilirsiniz. Bunları daha farklı özel bir tuş vuruşu için de ayarlayabilirsiniz.

Mac’te PowerPoint sunumu kullanarak Spotlight'ı test ettim. Her şey söylendiği gibi çalıştı, slayt gösterisini ileri veya geriye küçük bir çaba harcayarak ilerlettim. Büyük orta düğmenin dokunma yoluyla bulunması çok kolay. Cihaz, yönünün ters yöne bakılmaksızın da çalışabiliyor.

İlginçtir ki, ileri/geri düğmeleri yalnızca belirtilen sunum yazılımlarında (PowerPoint , Keynote , Google Slaytlar veya Prezi ) çalışırken, büyütme, daire içine alma gibi özelliklerMac'imde ekranda ne olduğu önemli olmaksızın da çalıştı. Örneğin, Microsoft Word belgesinin bir bölümünü rastgele büyütebildim veya Hootsuite uygulamamdaki bir tweet'i aydınlatabildim ya da tweet içindeki bir bağlantıya tıklayabildim.

Logitech Spotlight kumanda inceleme


Spotlight hakkındaki en iyi şeylerden biri de uzaktan bağlantı üzerinden bile çalışabilmesi. Test etmek için iki ayrı dizüstü bilgisayar (biri Mac ve diğeri Windows) kullandım. Bunlardan birinde sunum gerçekleştirdim ve diğerinde PowerPoint slaytıkullandım. Her iki ekranda da çalıştı.

Spotlight’ı kullanırken zamanınızı aştığınızdan endişe etmenize de gerek kalmıyor. Kumanda sunumunuzun bitiminden beş dakika önce titreşebiliyor. İlk slaytınıza tıkladığınızda başlayan ve ekranda görüntülenen bir zamanlayıcıayarlamak için yine uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca, son slayta kadar kontrolü elinizde tutmak için doğrudan Spotlight'a titreşimli uyarılar gönderen temel zamanlama kilometre taşları da yapılandırabilirsiniz.

Logitech Spotlight kumanda inceleme

Sonuca bağlıyorum

Spotlight, premium fiyatlı bir sunum aracı. Logitech'in daha pahalı cihazı olan Professional Presenter R800, yeşil lazer pointer, zamanlayıcı ve yine pahalı (yaklaşık 460 TL) titreşimli uyarılar sunuyor.

Spotlight’ın satış fiyatıyaklaşık 419 TL. Peki bu para Spotlight için değer mi? Bu size bağlı. Ara sıra sunum yapıyor ve basit slayt gösterileri ile uğraşıyorsanız, muhtemelen size göre değil. Ancak, geçiminiz çok fazla sunum yapmaya bağlıysa ve başa çıkmanız gereken performans acınızı azaltmaksa Spotlight incelemeye değer bir ürün.

ARTILARI

  • Çekici ama basit tasarım
  • Havalı fare işlevselliği
  • Programlanabilir düğme hareketleri

EKSİLERİ

  • Pahalı
19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber