NASA'nın InSight adlı uzay aracı Mars'a indi! İşte ilk kare

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’ne (NASA) ait ‘InSight’ adlı uzay aracı, 480 milyon kilometre yol katederek 6 aylık yolculuğun ardından Mars’a iniş yaptı. NASA’dan yapılan açıklamada, uzay aracının, Mars’ın atmosferinde 6 dakika 45 saniye kaldıktan sonra gezegene indiği belirtildi. Açıklamada, aracın kızıl gezegende sismik inceleme yapacağı ve yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacağı kaydedildi.

NASA'nın InSight adlı uzay aracı Mars'a indi! İşte ilk kare

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi'ne (NASA) ait "InSight" adlı uzay aracının Mars'a iniş yaptığı bildirildi.

NASA'dan yapılan açıklamada, Mars'ta sismik inceleme yapacak ve kızıl gezegenin yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacak uzay aracının, 6 aylık yolculuktan sonra 480 milyon kilometreden fazla mesafe katederek güvenli şekilde Mars'a indiği belirtildi.

Açıklamada, InSight uzay aracının, Mars'ın atmosferinde 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından gezegene iniş yaptığı bildirildi.

NASAnın InSight adlı uzay aracı Marsa indi İşte ilk kare

Atmosfere girmesiyle hızı giderek artan aracın, paraşütlerini açarak kızıl gezegene çarpma etkisini azalttığı belirtilen açıklamada, aracın, Mars'ın kuzey yarım küresinde bir platoya indiği kaydedildi.

Aracın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir araştırma yapmayacağı kaydedilen açıklamada, bilim adamlarının bu süre zarfında InSight'ın genel durumunu izleyeceği ifade edildi.

Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars'ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 metrelik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

12 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber