Geri Dön

NASA'nın Mars'taki robotlarının sağlığı yerinde

NASA'nın Mars'a iki yıl önce gönderdiği ikiz robotlar Spirit ve Opportunity "garanti süreleri" dolmasına karşın hala çalışma ve araştırmalarına devam ediyorlar.

NASA'nın Mars'taki robotlarının sağlığı yerinde

NASAnın Marstaki robotlarının sağlığı yerinde
İki yılda eksi 90‘lara kadar düşen hava sıcaklığı ve hızı saatte 150 kilometreyi aşan toz fırtınalarına karşın toplam 11 kilometreyi aşkın yol kateden robotlardan Spirit yarın Mars‘taki ikinci yılını "kutlayacak". Opportunity de Kızıl Gezegen‘e 24 Ocak‘ta iniş yapmıştı.

Sadece 3 aylığına bir misyon için Mars‘a gönderilen golf aracı boyutlarındaki altı tekerlekli robotlar, bu süre zarfında tüm rekorları kırarken, Mars‘ta bir zamanlar su bulunduğunun jeolojik kanıtını elde ederek, asıl görevi de başarıyla yerine getirdiler.

NASA mühendisleri, robotların Mars‘ta bu kadar uzun süre yaşamalarını tamamen şanslı olmalarına bağlıyorlar. Korkunç toz fırtınaları birçok kez robotların güneş panellerini kaplayan tozları temizleyerek, araçların yeniden elektrik üretebilmelerine olanak sağladı. Robotlar pek çok kez teknik ve doğal engelle karşılaşırken, her seferinde NASA mühendisleri bunun üstesinden gelmeyi başardılar ve araçlar yollarına devam etti.

Bu arada araçlar da artık yaşlanma belirtileri göstermeye başladılar. Opportunity‘nin Kasım‘da bir kayayı incelerken bozulan robot kolu, ancak iki hafta sonra mühendisler tarafından onarıldı.

Görev süreleri 3 kez uzatılan Spirit NASA‘ya 70 bin, Opportunity de 58 bin fotoğraf geçti. NASA‘nın bu dönemdeki harcamasıysa 900 milyon doları aştı.

İstanbul'a kar yağacak mı? Bünyamin Sürmeli canlı yayında açıkladıCNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli İstanbul'a kar gelecek mi sorusunun cevabını Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem 13 programında yanıtladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber