Geri Dön

Onlar artık film değil ‘özel oyun’ yönetiyor

Önce filmlerin oyun versiyonları yapıldı. Sonra oyunlardan esinlenilerek film çekildi. Şimdi de ünlü film yönetmenleri bilgisayar ve videolarda ‘oyun yönetmeni’ oldu.

Onlar artık film değil  ‘özel oyun’ yönetiyor

Teknoçağ / ŞÜKRÜ ANDAÇ

İyi bir senaryo, doğru oyuncu seçimi, projeye para yatıracak yapımcının bulunması ve en önemlisi filmin çekim aşamasındaki tüm detaylar ile montaj aşamasındaki yaratıcılık.

Tüm bunları başarıp dünyanın en ünlü film yönetmenleri arasına giren isimler artık film setlerindeki başarılarını bilgisayar ve video oyun stüdyolarında denemeye başladı.

Die Hard’ın yönetmeni John McTiernan, X-Men’in yönetmeni Bryan Singer, Mission Impossible 2 ve Face Off filmlerinin yönetmeni John Woo gibi isimler, oyun stüdyolarında da boy gösteren yönetmenler arasında. Bu arada John Woo, çalışmalarını geçtiğimiz yıl kurduğu oyun stüdyosunda, kendi ekibiyle yürütüyor. Diğer yönetmenler ise oyun geliştirici firmalarla birlikte çalışma yolunu tercih ediyor. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson, filmlerinin oyun üretimi aşamasında Ubisoft ve Universal Pictures firmalarıyla, oyun geliştirmede danışman olarak bulunmak şartıyla anlaştı.

John Woo
Oyun stüdyosu kuran John Woo, 2006 yılında piyasaya çıkacak ShadowClan üzerinde çalışıyor. Oyun New York’ta çeteler ile Ninja savaşçıları arasında geçiyor.

Bryan Singer

X - Men’in yönetmeni Singer, Tigon Studios ile çalışıyor. 2007 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan ve yapım aşaması süren Secret Service, aksiyon serisi bir oyun.

John McTiernan

Died Hard’ın yönetmeni McTiernan, endüstrinin önde gelen üreticilerinden Ubisoft ile çalışıyor. Adı açıklanmayan oyun Moskova’da geçen komplo teorilerinden oluşuyor.

John Singleton

Boyz N the Hood ve Shaft filmlerinin yönetmeni Singleton’un yönettiği Fear And Respect, Los Angeles’ta geçiyor. Konusu ise, şehirde şöhret olmak için yarışan oyuncular.

DİJİTAL OYUNCAKLAR


Fujifilm’den yakın çekim
Fujifilm’in yeni model dijital fotoğraf makinesi FinePix A345, 4 milyon piksel çözünürlüğe, 3 aşamalı optik zoom’a sahip. Giriş seviyesi bir model olan ürün, doldurulabilir pil ile çalışıyor. Makro çekim özelliği bulunan ürün, küçük nesnelerin 6 santimetreden çekimini sağlıyor. Makinenin fiyatı 349 YTL. www.fujifilm.com.tr

Kurtlar ve SMS!..
Siemens, MP3 çalar ve 1.3 megapiksel dijital kamera özelliği bulunan CX75 için yeni bir kampanya başlattı. Kurtlar Vadisi ekibiyle gerçekleştirilen kampanyada, telefonu alacak olan kullanıcılar 128 MB MMC kart ve stereo kulaklığa da sahip olacak. Ayrıca 5 kişi Kurtlar Vadisi dizisinde rol alabilecek. Katılım kısa mesaj üzerinden yapılıyor. SMS altyapı hizmetini Commplete firması yapıyor. www.siemensmobile.com.tr, www.commplete.com.tr

Yeni bir ‘Windows’

Microsoft, Longhorn kod adına sahip yeni nesil kullanıcı işletim sisteminin resmi adını açıklandı. Windows Vista, kişiselleştirilebilen ayarları ile resimleri organize etme, bilgisayar üzerindeki dosyaları arama, elektronik ortam üzerinde birçok kişiyle iletişim kurma gibi özellikleri destekliyor. Windows Vista’nın ilk beta sürümü 3 Ağustos 2005’te kullanıcılarla buluşacak. www.microsoft.com

13 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber