Orkinos eylemi

Greenpeace Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu'nun yıllık toplantısının yapıldığı Antalya’daki otelin çatısına çıkıp, binanın cephesine dev pankart astı.

Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de yok olmanın eşiğine gelen orkinostürlerinin yönetiminin tartışılacağı ICCAT’ın yıllık toplantısı,
Antalya’nın Konyaaltı sahilindeki Porto Bello Oteli’nde başladı. 10 gün sürecek toplantı öncesi Greenpeace’in kaya tırmanışı yapan bazı üyeleri otelin cephesine iplerle sarkarak, "Orkinoslar ve zaman tükeniyor" yazılı dev pankart açtılar. Bir başka Greenpeace üyesi de ICCAT’ı eleştiren "Bütün orkinosların yakalanması için uluslararası komisyon" yazılı pankartı açarken, otelin önündeki gönüllüler de toplantıya giren heyet üyelerine broşür dağıttılar.

Greenpeace İspanya "Denizler Kampanyası Sorumlusu" Sebastian Losada gazetecilere, ICCAT’ın geçen yıl verdiği "Mavi Yüzgeçli Orkinos İyileşme Planı"nın kötü bir şakadan başka bir şey olmadığını söyledi. Losada, "Bu plan ICCAT’in kendi bilimsel komitesinin karar verdiği kotanın neredeyse iki katına izin verdiği gibi, ICCAT bu sınırlı planadahi bağlı kalmayı beceremedi. ICCAT gerçekten mavi yüzgeçli orkinosun iyileşme planını istiyorsa, kendi inanılırlığından bahsetmeye bile gerek kalmadan, acilen eyleme geçmeli ve bu balıkçılığı şimdi durdurmalı"diye konuştu.

Greenpeace Akdeniz Ofisi Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "Orkinosları yok olmaktan kurtarabilmek için ICCAT, mavi yüzgeçli orkinos popülasyonu sürdürülebilir bir iyileşme gösterene, bu türün üreme alanları tamamen koruma altına alınana ve bilimsel tavsiyeye dayanan uygun bir yönetim rejimi uygulamaya geçirilene dek kuzey mavi yüzgeçli orkinos avcılığını durdurma konusunda kararı almalı" dedi.

AB ülkeleri ve Japonya başta olmak üzere, yasa dışı orkinos avcılığının çok ilerlediğini ifade eden Dökmecibaşı, Türkiye’nin ICCAT toplantısı öncesi son derece olumlu bir girişimde bulunarak, "Tekrar iyileştirme planında bulunulmasının tartışılmasını ve planın işlememesi nedeniyle mekanizmanın değiştirilmesini talep ettiğini" söyledi. ICCAT’a katılımcı ülkeler arasında en olumlu adımı Türkiye’nin attığını belirten Dökmecibaşı, "Aynı talepleri Türk heyetinin, toplantı boyunca sürdürmesini istiyoruz" dedi.Dökmecibaşı, yasa dışı ve rapor edilmemiş avcılık ile benzer faaliyetlerde bulunan gemilerin gelecekteki kota paylaşımlarının engellenmesini ve kara listeye alınmalarını istedi.

Bu arada, Greenpeace üyelerinin eylemi otel görevlilerini şaşırttı.
Çatıya çıkan görevliler, engel olamadıkları dev pankartın açılışını
Greenpeace üyeleriyle birlikte izlediler.Başka bir çatıda, "Bütün orkinosların yakalanması için uluslararası komisyon" yazılı pankartı taşıyan Greenpeace gönüllüleri ise uzun bir süre bulundukları yerden ayrılmadılar. Greenpeace üyelerini, otel çalışanları kucaklarında taşıyarak çatıdan indirdiler.

Gsazeteciler gizlilik içinde otele götürüldü

Öte yandan, gazete ve ajans bürolarını dün akşam saatlerinde arayan ve Greenpace üyesi olduğunu söyleyen bir kadın, Greepeace üyelerinin eylem yapacağını belirterek, izlemek isteyen basın mensuplarının saat 07.30’da, bir alışveriş merkezinin önünde bulunmasını istedi. Sabah buluşma noktasında toplanan gazeteciler, bir minibüse bindirilerek, eylemin yapılacağı otele götürüldü. Ancak gazetecilere eylemin konusu, şekli ve yeri hakkında otelin önüne gelinceye kadar hiç bir bilgi verilmedi.
20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber