Oyun dünyasında müthiş kapışma

Sony, Microsoft ve Nintendo, film, müzik ve net’ten görüntülü sohbet etmenin mümkün olabileceği yeni nesil oyun konsollarını art arda tanıtmaya başladı.

Oyun dünyasında müthiş kapışma

Teknoçağ
ŞÜKRÜ ANDAÇ

Oyun dünyasında müthiş kapışma

Milyarlarca doların döndüğü oyun pazarında rekabet kızıştı. Yüksek teknoloji, üst seviyede grafik ve ses destekli gelişmiş oyunlar için oyun üreticileri kıyasıya rekabette. Ayrıca oyunların bilgisayar dışında oynanabilmesini sağlayan konsol üreticileri de bu rekabete uymuş gözüküyor.

Oyun konsolu pazarının iddialı üç ismi Nintendo, Sony ve Microsoft piyasaya çıkarmaya hazırlandığı yeni nesil konsollarıyla hayli iddialı. Art arda yeni modellerini tanıtan üretici firmalar, yüksek hafıza kapasitesindeki yeni nesil makineleri sadece oyun oynanması için değil, film izleme, internete bağlanma, dosya yükleme, müzik dinleme ve ‘chat’ (sohbet) amaçlı da tasarlıyor.

Bu arada üç rakip firma, geliştirdiği konsolları piyasaya çıkarma yarışında da ilk olmayı hedefliyor. Bu konuda firmaların açıklamalarına göre şimdilik Microsoft bir adım önde. Microsoft XBox 360’ı yılsonunda piyasaya çıkarmaya hazırlanırken, Sony PlayStation 3 (PS3), gelecek yıl satışa çıkarılacak. Nintendo ise konsolun piyasaya çıkışı ile ilgili tarih açıklamadı.

Tüm detayları gösteriyor

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox 360, gelişmiş seviyede grafik, internetten online oyun oynama ve yükleyebilme, film izleme, müzik dinleme ve görüntülü sohbet özelliklerine sahip. Bu sayede kullanıcılar, internet üzerinden birbirleriyle oyun oynayabilecek, canlı sohbet edip, görüntülerini paylaşabilecek.

Xbox 360 gelişmiş seviyedeki teknik özelliklerinin yanı sıra, beyaz ve ince tasarımıyla da hayli iddialı. İçerisinde 20 GB kapasitesinde sabit disk bulunan konsolda ‘surround’ ses sistemi yer almakta. Böylelikle, grafik ve renklerin yanı sıra ses kalitesinde de üst seviye yakalanmış oluyor.

Grafik özelliğine bakıldığında, oyundaki pekçok ayrıntının gözler önüne serilebileceği söylenebilir. Örneğin spor oyunlarında sporcunun kaslarındaki kasılma ve şişmelerine kadar ince detayları gösterilebiliyor. Microsoft yeni konsolu, yıl sonuna kadar satışa çıkacak.

Öncekinden 35 kat hızlı

Sony, PlayStation 1 ve 2’nin ardından çıkarmaya hazırlandığı PlayStation 3’ün rakiplerine ve bir önceki modellerine göre en önemli üstünlüğü, konsolda kullanılan 3.2 GHz Cell işlemci. Sony, Cell işlemci sayesinde yeni konsolun mevcut PlayStation’ın 35 katı daha hızlı olacağını açıkladı. Bu işlemci teknolojisi sayesinde, konsol üzerinde oynanan oyunlarda gerçekçilik etkisi daha da artırıyor, grafik kalitesi yükseliyor ve yüksek görüntü kalitesiyle çekilen filmler izlenebiliyor. 2006’nın ikinci çeyreğinde piyasaya çıkarılıcağı açıklanan PlayStation 3, siyah, beyaz ve gümüş renklerde olacak.

Sony’nin PlayStation 3’ü ve Microsoft’un Xbox 360’ına göre yeni oyun konsolu hakkında çok fazla ayrıntı vermeyen Nintendo ise yaptığı açıklamada, konosolun çıkış tarihi ile ilgili bilgi vermedi. Film de izlenebilen Nintendo Revolution, 512 MB dahili hafızaya sahip olacak ve Revolution’da IBM’in geliştirdiği Broadway isimli yeni bir işlemci kullanılacak.

DİJİTAL OYUNCAKLAR

Kristal kaplı cep, Türkiye’de
Siemens ve Escada’nın ortaklaşa ürettikleri yeni cep telefonu SL65 Escada, Türkiye’de satışa çıktı. Özel jean dizaynı ve üzerindeki Swarovski kristalleriyle kaplı olan telefon, sadece 7 bin adet üretildi. SL65 Escada’lardan 300 adeti Türkiye’de satılacak. Özel olarak tasarlanan telefon, Escada mağazalarında satışa sunuluyor. SL65 Escada, entegre VGA video kamerasının yanı sıra, 65 bin renkli ekrana sahip. Telefonun Türkiye satış fiyatı ise 700 euro. www.siemensmobile.com.tr

Telefonda Versace klasiği!..
Teknoloji ve moda firmalarının birlikte tasarladığı cep modellerine bir yenisi eklendi. Nokia ve Versace’nin özel olarak tasarladığı Nokia 7270, bir Donatella Versace tasarımı. Nokia 7270’in bu özel serisi tasarlanırken tipik Versace çizgileriyle, 1920 yılının sitili yakalanmamaya çalışılmış. Kaplamasında Swarovski kristallerde kullanılan ve Avrupa’da 799 euro fiyattan satışa çıkarılan üründen elde edilecek gelir, ‘Life Ball’ adlı AIDS ile mücadele birliğine bağışlanacak. www.nokia.at/versace

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber