Geri Dön

Oyun endüstrisi hız kesmedi

2008’de 50 milyar dolarlık büyüklükle teknoloji pazarının itici güçlerinden biri olan oyun endüstrisi, geçen yılın son üç ayında yaşanan global krize rağmen 2009’a hızlı girdi.

Oyun endüstrisi hız kesmedi

Bu yıl için 57 milyar dolarlık gelir tahmini yapılan oyun piyasasının önde gelen üreticileri, 2009’un ilk üç ayında tüketicilerin karşısına gerek teknoloji gerekse içerik olarak oldukça iddialı oyunlarla çıkmaya hazırlanıyor.
Önümüzdeki günlerde Türkiye’de piyasaya çıkacak olan oyunlar arasında 50 Cent, The Godfather II (Baba 2), The Sims 3, The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) gibi popüler içeriklerin yanı sıra, Battleforce, Empire: Total War ve Resident Evil 5 gibi aksiyon-savaş temasıyla öne çıkan oyunlar da yer alıyor.


Deniz filolarına yön vererek, ticaret rotalarını belirleyin
Ödüllü Total War serisinin yeni oyunu Empire: Total War, üç boyutlu (3D) savaş oyunları, sıra tabanlı sefer haritasının yanı sıra ilk kez 3D deniz savaşlarını içeriyor. Zengin tarih öğelerini de senaryosunda bulunduran yeni oyun, 18’inci yüzyılda geçiyor. Devrim rüzgârı ve teknolojik yeniliklerin bulunduğu bir dönemde amaç, karada ve denizde önce ticaret rotalarını ardından da ülkelerin hakimiyetini ele geçirmek olarak belirlenmiş durumda.
Oyunda, dev filoların kontrolü, farklı deniz ve hava koşullarında gemilerin yönetimi ve farklı koşullarda savaş gibi ilgi çekici bölümler yer alıyor. Savaş öğesinin yanı sıra oyunda, ticaret, diplaması ve casusluk gibi konularda da oyuncunun yeteneğini sergilemesi için fırsat bulunuyor.


En güçlü mafya hangisi?

Oyun endüstrisi hız kesmedi

Geçen yılın yaz aylarında duyrulan The Godfather II, 2009’la birlikte piyasaya çıkacak oyunlar listesinde yer alıyor. Electronic Arts ve Paramount Digital Entertainment işbirliğiyle hazırlanan oyun, filmden ve Mario Puzo’nun Carleone aile dramından esinlenmiş durumda.
The Godfather II, oyuncuları 1960’ların Florida, Küba ve New York kentlerinde geçen organize suç dünyasının içine atıyor. Oyuncu için belirlenen hedef, Ameraka bölgesinin en güçlü mafya ailesi olmak.
‘Baba’ olarak aileyi kontrol ederek, tüm olaylara yön verecek olan oyuncu, bir yandan kendi yapısını kurmaya çalışırken, diğer taraftan da rakip ailelerle mücadele için farklı taktikler geliştirme çabasına girmek durumunda kalıyor.Hip-hop adaleti yayılacak!

Savaş halindeki bir ülkede verdiği kapalı gişe konserin ardından kendisine yapılması gereken ödemeyi alamayan 50 Cent, bunun paranın çalınmış olmasından kaynaklandığını öğrenir. Parayı eski CIA ajanı, organ kaçakçısı yerel bir suç patronunun çaldığın öğrenen 50 Cent, bir yandan parasını geri almak için mücadale eder bir yandan da ülkede adaleti kurmaya çalışır...
Dünyanın önde gelen hip-hop yıldızı 50 Cent’in aksiyon oyunu, yapay zeka yüklü birçok özelliğe sahip. 50 Cent’in albümlerinden klasik şarkıların yanı sıra oyun için özel olarak hazırlanan 18 ayrı parça oldukça dikkat çekici. Yeni oyun internet üzerinden çoklu oynanabilme özelliğini de destekliyor.

Orta Dünya’yı ele geçirin
Yapımcılığını Pandemic Game Studios’ın, dağıtıcılığını Electronic Arts’ın üstlendiği Yüzüklerin Efendisi, içeriğini Oscar ödüllü filmden alıyor. Destansı savaşların geçtiği oyunda amaç iyiliğin güçlerini kontrol etmek. Bu arada oyunda ilk kez mağara trolleri, fuller, Balrog ve Sauron’un da dahil olduğu kötü ordular yönetilerek, Orta Dünya ele geçirilebiliyor.

Çıldırmaya devam...

Oyun endüstrisi hız kesmedi


İlk çıkışından bu yana ‘biyolojik tehlike’ temasının üzerine giden Resident Evil serisinin 5 numaralı yeni oyun gerçekten de bu alanda tehlikenin henüz sona ermediğini ortaya koyuyor. Yeni bir korku kaynağının ortaya çıktığı oyunda, kahramanımız, insan ve hayvanları beyinsiz, çıldırmış yaratıkları dönüştüren bir bioterörizm tehdidine mücadele etmek için Afrika bölgesine gidiyor...
Üst seviyede teknolojinin kullanıldığı Resident Evil 5, korku-aksiyon alanında gerek kullandığı teknoloji gerekse görsel efektlerle her dönem iddialı olacağını ortaya koyuyor.

Oyuncular, oyunculara karşı

Eski devler ve çıldırmış tanrılar arasındaki savaşta ayakta kalma mücadelesi veren ölümlüler, yeni bir ordu kurarak sistemi yeniden ele geçirmeye uğraşıyor... Settlers ve SpellForce’un yaratıcısı olan Phenomic’ten çıkan Battleforge, internet üzerinden çoklu oyun imkânı da sağlıyor. Battleforge’da oyuncuların, oyunculara karşı mücadele etmesi de mümkün oluyor.

Bu karakterler yaşlanıyor!

Oyun endüstrisi hız kesmedi

Electronic Arts’ın efsane oyunlarından The Sims’in 3 numaralı versiyonu, ‘dünya mimarisi’, ‘karakter yaratımı’, ‘gelişmiş kişilik similatörü’ ve ‘erişilebilir yaratım araçları’ konusunda yeni özelliklerle birlikte geliyor.
Strateji-hayat simülasyonu olarak öne çıkan yeni oyunda yaratılan karakterlerin yaşlanma özelliği de bulunuyor. The Sims 3’te oyuncular karakter yaratımında etkili olduğu kadar, kişilik özellikleri bakımından da aktif rol oynayacak.

Kırmızı Bank (1. Bölüm)Kırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle. Bugün 21 Ocak 2020… Bakın geçmişte takvimler 21 Ocak’ı gösterdiğinde neler olmuş, Kırmızı Bank’ın gündeminde izleyelim…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber