Oyun oynama vaktidir

Korsan oyun satışlarının hâkimiyeti Türkiye‘ye oyun devlerinin girişini geciktirdi. Nintendo ürünleri ve Playstation Portable ile pazar iyice hareketleneceğe benziyor. Tek eksikse Xbox.

Oyun oynama vaktidir

Oyun oynama vaktidir
Türkiye aslında oyun sektörünün pek de sevdiği bir ülke değil. Sebebi oyunseverlerin azlığı değil, korsan oyun piyasasının hâkimiyeti. Ülkemizde satılan oyunların çok azı yasal kopyalardan oluşuyor. Bu da oyun konsolu üreticilerinin işine gelmiyor. Çünkü Playstation, Game Cube ve Xbox gibi oyun oynamak için üretilen konsolların çoğu pazar payını artırabilmek için maliyetinden düşük bedellerle satılıyor.

Cezalar caydırmadı
30 milyara ulaşan yıllık cirosuyla Hollywood‘un gişe gelirlerini aşan oyun sektöründe üretici firmaların asıl para kaynağı sattıkları oyunlar. Bunu değiştirmek ve Avrupa Birliği standartlarına uyum için kökeni 1951‘e dayanan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu‘nda çeşitli düzenlemeler yapılarak korsan ürünlere para ve hapis cezaları konulmuş olmasına rağmen sokak tezgâhlarının zenginliği ve internette kopyaya ulaşmanın her geçen gün kolaylaşması şu ana kadar olumlu sonuçlar doğmasını engelledi.

Görünen o ki bu durum yalnızca Microsoft‘un kafasını karıştırıyor. Çünkü yıllardır Türkiye piyasasında yer alan Sony Playstation‘ın ardından geçtiğimiz perşembe günü de Gameboy, Nintendo DS ve Game Cube gibi konsolların üreticisi Nintendo da Türkiye pazarına girdi. Sony de oyun dünyasına hızlı bir giriş yapan el oyun konsolu Playstation Portable‘ı (PSP) Türkiye‘de resmi olarak pazara sundu. Böylece Microsoft‘un Xbox‘ı dışında tüm popüler konsollar ülkemizde oyunseverlerin hizmetine sunulmuş oldu.

1889 yılında kurulan Nintendo‘nun ilk faaliyet alanı, ülkesi Japonya‘da kökeni 18. yüzyıla dayanan Hanafuda adlı oyunun kartlarını üretmekti. 1963 yılında Nintendo adını alan şirket 1970 yılında oyuna elektroniği sokan ilk firma oldu. 1980‘li yıllarda meşhur Game&Watch ve jetonlu oyun cihazlarıyla büyük başarı kazanan Nintendo 1985 yılında ilk ev oyun konsolu olan Nintendo Enternainment System‘ı (NES) yarattı. 90‘lı yıllarda ürettiği Gameboy, 2000 yılında 100 milyon satış rakamına ulaştı.

İlk olarak 2001 yılında satışına başladığı Game Cube oyun konsoluyla yakalanan fırtına 2004‘te satışına başlanan Nintendo DS el oyun konsoluyla devam etti. Nintendo DS‘in satış rakamı Japonya‘da her hafta Sony‘nin rakip ürünü PSP‘den iki kat fazla satıyor. Toplam satış 7 milyonun üstünde.

PSP pazara hızlı girdi

Playstation adlı konsoluyla sektörün lideri haline gelen Sony‘nin Japonya, ABD ve Avrupa‘dan sonra Türkiye‘de de satmaya başladığı PSP ise ayrı bir fenomen. Rakiplerine göre büyük olan gövdesi, sunduğu daha büyük ve kaliteli ekran sayesinde oyun oynama zevkine son derece olumlu etki bir yapıyor. Diğer yandan kablosuz internet erişimi, 16:9 ölçeğindeki ekranından UMD kodlu özel diskleri üstünden film seyrettirebilmesi ve yüksek grafik kalitesi gibi avantajları da var. Oyun sayısı henüz Playstation kadar olmasa bile kısa zamanda bu açığın kapanacağı kesin.

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber