Penguen oyuna daldı!..

Penguen logosuyla tanınan Linux, rakibi Microsoft’la mücadelede önemli bir adım daha attı. Counter Strike ve FİFA serisi gibi Windows tabanlı yüzlerce gelişmiş bilgisayar oyunu artık Linux destekli bilgisayarlarda oynanabiliyor.

Penguen oyuna daldı!..

Teknoçağ
ŞÜKRÜ ANDAÇ

Penguen oyuna daldı..

Açık kaynak kodlu, güvenli ve bedava yazılım olarak bilgisayar dünyasına giriş yapan, bu özellikleriyle kısa sürede Microsoft’un en ciddi rakibi olan Linux, şimdi de Microsoft Windows tabanlı oyunları hedef almış durumda.  Bugüne kadar bilgisayar kullanıcılarının işletim sistemi tercihinde, oyunların Windows’u destekliyor olması Microsoft’a önemli rekabet avantajı sağlıyordu. Zaten oyun üreticileri de, geliştirdikleri hemen tüm oyunları Microsoft destekli geliştirip piyasaya sürüyordu. Linux ise uzun zamandan bu yana, oyun pazarında yer alıp özellikle genç kullanıcıları kendine çekmek için bir arayış içindeydi. Şimdi ise, bu alanda önemli mesafe alınmış durumda.

Yüzlerce oyun var
Bu alanda çalışmalarını yoğunlaştıran ve öncesinde WineX isimli sistem ile bu geçişi sağlamaya çalışan Transgaming Technologies firmasının yeni nesil uygulaması Cedega, gelişmiş bilgisayar oyunlarının Linux destekli bilgisayarlarda oynanabilmesi için bir platform oluşturdu. Bundan böyle, Counter Strike, Max Payne 2, Grand Theft Auto, Warcraft III, Diablo II ve Doom 3’ün de aralarında bulunduğu onlarca farklı kategoride, yüzlerce Windows tabanlı bilgisayar oyununun Linux işletim sistemi destekli versiyonu hazırlanmış durumda. www.transgaming.com adresinden ulaşılabilecek tüm bu oyunlar, açık kaynak kodlu Linux destekli olsa da, üretici firmaların şartları gereği diğer Linux uygulamaları gibi kodların açılıp, oyunun tüm kodlarına ulaşılmasına izin vermiyor.

Önemli çizgi aşıldı
Cedaga uygulaması Windows tabanlı bir oyunun, Linux destekli platforma aktarılıp özel kodlar sayesinde oynanabilmesini sağlıyor. Bu arada oyun ses, görüntü, performans ya da içerikte herhangi bir değişikliğe uğramıyor. Platforma eklenen yeni oyun hızındaki artışın ardından, analistler Linux’un Microsoft ile mücadelede önemli bir çizgiyi aştığı görüşünde. Bu arada Transgaming Technologies firmasının bir diğer uygulaması Aclerex ise, kurumsal alandaki Windows tabanlı uygulamaların Linux destekli platformda çalışmasını sağlıyor.

DİJİTAL OYUNCAKLAR

Walkman cep telefonu
Cep telefonu üreticisi Sony Ericsson’un Walkman telefonu W800i’nin en önemli özelliği özel hoparlörleri ve stereo kulaklıklarıyla tam bir müzikçalar fonksiyonuna sahip olması. MP3 ve AAC müzik dosyası formatlarıyla uyumlu olan telefon, 512 MB’lık Memory Stick Pro Duo hafıza kart destekli. W800, CD’den telefona bilgisayar aracılığıyla hızlı ve kolay müzik aktarımı sağlayan Disc2Phone yazılımı ile kullanılıp, dosyaların müzik çalara yüklenmesini sağlıyor. Bu yazılım telefona, müzik dosyalarını sınıflandırmayı, bulmayı, aktarmayı ve silme özelliklerini katıyor. Stereo FM radyolu W800i ile, aynı zamanda 2 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekilebiliyor.

Formula 1 05 İstanbul’da
Sony PlayStation resmi oyunu Formula 1 05 yeni versiyonuyla pazara çıktı. Oyun, F1 yarışındaki tüm resmi otomobilleri, sürücüleri ve takımları içeriyor. Böylelikle şimdiden oyundaki İstanbul pistinde yarışmak mümkün. Yeni oyunda, sürücü yardımları, yükleme ekranı ipuçları, Pit çalışanları hatırlatmaları ve yeni yarış düzeni uygulamaları da yer alıyor. Bu arada oyunda, teknik ekip, ustalar, yarış kızları, muhabirler ve kameramanlar gibi F1 yarışının tüm unsurları bulunuyor.

iPod için kimono
Sahip olduğu teknoloji kadar tasarım odaklı ürünler de geliştiren Apple firmasının iPod müzikçaları için pazarda pek çok farklı aksesuvar bulunuyor. Bu alanda özellikle Belkin, yine beyaz renkte şık tasarımlarıyla hayli popüler. Uzakdoğu’da ise şu sıralar Miyayix firmasının tasarlayıp, pazara çıkardığı iPod taşıma kılıfları hayli moda. Japon Kimono tasarımlarından etkilenilerek tasarlanan kılıflar, üç farklı modelde geliştirilmiş.

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber