Silinmiş dosyaları kurtarmanın yolları

Çoğumuz Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşalttıktan sonra kazayla bazı önemli dosyaları sildiğimizi fark ettiğimiz o korku dolu anı yaşamışızdır.İşte mütiş öneriler...

Çoğumuz Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşalttıktan sonra kazayla bazı önemli dosyaları sildiğimizi fark ettiğimiz o korku dolu anı yaşamışızdır. Ama çoğu durumda dosyalar artık sabit diskinizde olmasalar bile içerikleri üzerlerine yazılıncaya kadar mevcut kalmaya devam eder. Buradaki zorluk bu verileri kaybolmadan kurtara­bilmekte yatar. İşte Restoration burada devreye girer. Restoration . com.tr/112 adresinden ve birçok ücretsiz yazılım sitesinden indirilebilen bir veri kurtarma aracıdır. Program yakın zaman­da silinmiş dosyaları bulmanıza ve onları yeni bir konuma kurtarmanıza imkân ta­nır. Program çok küçük - yalnızca 200 KB - olduğu için bir diskete ya da USB bellek cihazına kolayca kaydedilebilir ve bunlar üzerinden çalıştırılabilir. Böylece kurtarmaya çalıştığınız verileri elinizde ol­madan silme riski ortadan kalkmış olur.

1) Program diske kaydetmek için Save düğmesine tıkladığınız zaman, normalde yaptığınız gibi sabit diskinize kaydetmeyin. Boş bir disket takın, sonra açılan pencerede kaydetme konumuna tıklayın ve 3 ½ Disket (A:)'yı seçin. Oraya kaydetmek için Kaydet'e tıklayın. Önce disketi biçimlendirmeniz gerekebilir.

2) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programı kurmak için Çalıştır'a tıklayın. Dosyaların nereye açılacağı sorulduğu zaman, Browse'a tıklayın ve A: sürücünüzü seçin. Devam etmek için Unzip'e tıklayın.

3) Masaüstünüzde Bilgisayarım ikonuna tıklayın, sonra da disket sürücünüzün içindekileri görmek için disket sürücünüzün simgesine çift tıklayın. Restoration adındaki klasöre çift tıklayın ve son olarak Restoration'ın simgesine tıklayın.

4) Restoration penceresi açıldığı zaman, sağ tarafta açılan Drives menüsünden silinmiş dosyaları kurtarmak istediğiniz sürücüyü seçin. Aşağıdaki kutuya kurtarmak istediğiniz dosyanın isminin tamamını ya da bir kısmını yazın. Dosyanın ismini bilmiyorsanız bu kutuyu boş bırakın. Aramaya başlamak için Search Deleted Files'a tıklayın.

5) Restoration şimdi belirttiğiniz kriterlere uyan silinmiş dosyaları aramaya başlayacaktır. Mavi bir ilerleme çubuğu size aramanın hangi oranının tamamlanmış olduğunu gösterir. Herhangi bir anda aramayı durdurmak için Cancel'a tıklayın.

6) Arama tamamlandığı zaman, ana pencerede sonuçların bir listesi gösterilecektir. Hangi dosyanın kurtarılması gerektiğini tespit etmek için file size (dosya büyüklüğü), original folder (eski klasörü) ve date modified (değiştirildiği tarih) gibi ayrıntıları kullanabilirsiniz. Bir dosyayı kurtarmak için listede isminin üzerine tıklayın, sonra da sağdaki 'Restore by Copying' düğmesine tıklayın.

7) Save As kutusu göründüğü zaman sabit diskinizde dosyayı kaydetmek için bir konum seçin. Mümkünse dosyayı kaydetmek için dosyayı aradığınız diskten başka bir disk seçin ve Save'e tıklayın. Şimdi silinmiş dosya belirtilen konuma kurtarılacaktır. Daha sonra dosyayı normal bir şekilde açmak için üzerine çift tıklayabilirsiniz.

8) Dosyayı aynı diske kurtarmaya çalışırsanız, eski dosyanın üzerine yazma riskini aldığınız konusunda sizi uyaran bir mesaj görünecektir. Yine de devam etmek için Yes'e tıklayın, ya da iptal etmek ve farklı bir hedef seçmek için No'ya tıklayın.

9) Bir dosyayı standart aramayı kullanarak bulamıyorsanız, 'Include used clusters by other files' seçeneğini seçtikten sonra Search Deleted Files'a tıklayın. Bu sonuç aralığını arttıracaktır, fakat bulunan dosyaların hepsi kurtarılabilir olmayabilir.

PCnet'in Mart sayısında muhteşem haberler var. Ayrıca Mart sayısıyla birlikte verilen DVD'de 2008'ün tüm PCnet sayıları arşiv olarak veriliyor. Dergi içeriğiyle ilgili bilgi almak bu adrese göz atabilirsiniz:

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber