Stephen Hawking'i Türk bilim insanı konuşturacak

Giyilebilir kalp pili gibi pek çok icadı bulunan Asistan Profesör Canan Dağdeviren şimdi de İngiliz fizikçi Stephen Hawking’i konuşturacak bir düzenek üzerinde çalışıyor.

Stephen Hawking'i Türk bilim insanı konuşturacak

Dünyanın en iyi iki üniversitesi olarak bilinen Harvard ve MIT’nin gözbebeği olan Canan Dağdeviren, Milliyet gazetesinden Abbas Güçlü'ye konuştu.

Giyilebilir kalp pili, meme kanseri olanlara yönelik esnek sutyen ve benzeri pek çok icadı bulunan Asistan Profesör Canan Dağdeviren, İngiliz fizikçi Stephen Hawking ve diğer ALS hastalarının konuşmasına yardımcı olacak bir düzenek üzerinde çalıştığını söyledi.

Harvard'ın Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen ilk Türk olan Dağdeviren, MIT Technology Review'un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı ve bu da kendi adına 6 milyon dolarlık bir laboratuvar kurmanın yolunu açtı.

Dağdeviren en önemli buluşu giyilebilir kalp pilini nasıl geliştirdiğini de anlattı: "Dedemin 28 yaşında kalp yetmezliğinden öldüğünü öğrendim. 28 yaşıma gelene kadar da kalp hastaları için bir şey yapmaya söz verdim ve 28'imde projem bitmişti."

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber