Steve Jobs'un kızı yeni kitabında onun büyük sırrından bahsediyor

Steve Jobs'un ilk kızı Lisa Brennan Jobs, gelecek ay ilk kitabıyla çıkıyor. Hikayenin bir kısmı, ilk başta Lisa'nın babası olmayı reddeden Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs'la olan karmaşık ilişkisini anlatıyor.

Steve Jobs'un kızı yeni kitabında onun büyük sırrından bahsediyor

Steve Jobs'un ilk kızı Lisa Brennan Jobs'un yeni Small Fry'da, Lisa babası Steve Jobs ile olan anılarını, babasının kendisinden yıllarca sakladığı ve 27 yaşındayken öğrendiği bazı sırları aktarıyor.

Lisa'nın bir ressam olan annesi Chrisann Brennan ile babasının birlikteliği evlilik dışıydı. Bu nedenle Jobs, her ikisini de reddetmişti.

Ancak Lisa ismi daha sonra Apple'ın bilgisayarı için kullanılacaktı. Grafiksel bir arayüze sahip bilgisayarları ana bilgisayara doğru iten ilk kişisel bilgisayardı.

Daha sonra Lisa çok satmadı, Jobs ise şirketten kovuldu. Ancak Mac ekosistemini tasarlamak için geriye dönecekti. Lisa bu konuyla ilgili şunları diyor:

"Babam hiçbir zaman bilgisayara benden sonra isim verip vermediği konusunda açıklama yapmadı. Ona benden sonra Lisa adını verdiğini hiç kabul etmedi.

Bu hikaye bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bilgisayarları önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Çocukken bu bilgisayar sayesinde babama bağlı olmayı hissetmek güzeldi. Bu, her ne kadar istemesem de, bir şekilde bu dünyaya ve makinelere de bağlandığım anlamına geliyordu. Hepsinin bir parçasıydım.

Steve Jobs’ın muhteşem yükselişinde büyük lekeler vardı. Benim varlığın onun kusursuz izini mahvetti. Bu durum benim için tam tersiydi. Ona yakın olduğum zaman daha az utanıyordum. O dünyamın bir parçasıydı."

Jobs, Lisa 27 yaşındayken tüm ailesini Bono'nun villasına götürdü. Apple'ın başlangıcı ve U2'nin başlangıcı hakkında yapılan bir konuşmada, Jobs ve Bono, her ikisinin de dünyayı değiştirmenin zirvesindeyken nasıl hissettiklerini anlattı. Bono ise Steve'e Lisa bilgisayarı hatırlattı ve ona ismini kızından sonra koyup koymadığını sordu. Lisa ise durumu şöyle anlatıyor:

"Babam tereddüt etti, uzun bir süre boyunca önündeki tabağına baktı ve sonra Bono’ya döndü. Sonra 'Evet, öyle' dedi.

Sandalyemde oturdum. Bono, ‘Ben de öyle düşünmüştüm’ dedi. Babam tekrar 'Evet' dedi.

Babamın yüzünü okumaya çalıştım. Ne değişmişti ki? Bunun bütün o uzun yıllardan sonra neden itiraf etti? Onun yalanları yıllarca saçma görünüyordu. Tabii ki ismi benden almıştı. Göğsümün üzerinden yük kalktığını hissettim. Bono'ya 'Bu konuda ilk kez 'Evet' dedi, sorduğun için teşekkürler' dedim."

18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber