Suşi severlere kötü haber!

Greenpeace, Orkinos avlanmasınin devam etmesi durumunda 5 yıl sonra kimsenin suşi yiyemeyeceğini belirtti.

Antalya'da düzenlenen Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu toplantısını, orkinoslara tam koruma sağlanamadığı gerekçesiyle protesto eden Greenpeace üyeleri, yasaya aykırı şekilde, belirlenen kotanın üzerinde avlanılan orkinosların 3- 5 yıl sonra neslinin tükenebileceği uyarısında bulundu. Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, “Böyle giderse belki 5 yıl sonra kimse suşi yiyemez” dedi.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ile İspanya Denizler Kampanya Sorumlusu Sebestian Cosada, Kışlahan Otel'de düzenledikleri basın toplantısında, orkinosların yasak avlanma ile neslinin bitme noktasına geldiği uyarısında bulundu. Banu Dökmecibaşı, geçen yıl Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) mavi yüzgeçli orkinoslar için hazırladığı iyileştirme planını eleştirerek, “Bilimsel çevrelerin Akdeniz'de yıllık 15 bin tonun üzerinde orkinos avlanması halinde bu türün neslinin tükeneceği uyarısına rağmen, ICCAT bu kotayı 30 bin tona kadar çıkardı. Avcılar ise 50 bin ton orkinos avladı. ICCAT, bilimsel raporu ciddiye almadı, orkinos balıkçılığı kontrolden çıktı” diye konuştu.

Avlanmanın böyle gitmesi halinde orkinos stoğunun biteceği, sürdürülebilir avlanmanın da ortadan kalkacağını kaydeden Dökmecibaşı, “Orkinoslarda yasadışı balıkçılık çığrından’ çıktı” yorumunu yaptı. Dökmecibaşı, mavi yüzgeçli orkinosların popülasyonunda büyük bir düşüş yaşandığını belirterek, “Türkiye'de de orkinostan yapılan suşi tüketiliyor. Bundan sonra Türkiye'de daha az suşi yenmesi geekiyor. Orkinos avlanması böyle giderse belki 5 yıl sonra kimse suşi yiyemeyecek” dedi. Dökmecibaşı, bu türün 3- 5 sonra neslinin tükenebileceğini ifade etti.

AB ülkelerinde daha çok

Greenpeace İspanya Denizler Kampanya Sorumlusu Sebestian Cosada, tanesi 50 bin dolardan satılan mavi yüzgeçli orkinos balıklarının en fazla yasadışı avlanmaya maruz kalan tür olduğunu belirterek, “Yasadışı avcılık giderek artıyor. Özellikle AB üyesi ülkeler yasadışı avlanmadan ciddi paralar kazanıyorlar. Geçen yıl izin verilenin 3 katı orkinos avlandı. Hükümetler bu konuda yetersiz davranıyor. AB üyesi ülkelerdeki avcılar yasak olmasına karşın gözcü uçaklarla süreleri tespit ediyorlar. AB'ye ait uçak filolarının, AB'ye ait havalimanlarında uçak kaldırıp sürüleri belirlediğini tespit ettik” diye konuştu. Cosada, avlanmanın böyle gitmesi halinde orkinosların neslinin 3- 5 yıl içinde tükenebileceğini belirterek, “İspanya bölgesinde Balear Adaları'nda üreyen orkinosların yıllık avlanma miktarı 14 bin tondan popülasyonun azalmaya başlamasıyla birlikte 3 bin ton civarına indi. Bu orkinosların geleceğini bize gösteriyor” dedi.

Greenpeace'in önerileri

Greenpeace üyeleri, mavi yüzgeçli orkinosların üreme alanlarını koruma altına almak için deniz rezervi oluşturulması, hiçbir istisna olmadan orkinosların en az bir defa yumurta bırakabilecek boya gelmeden avlanmasının engellenmesi, yasadışı ve aşırı avlanma için ceza uygulaması konusunda fikir birliğine varılması, yasadışı avcılık yapan gemilerin gelecek kota paylaşımının engellenmesi ve kara listeye alınmasını önerdi.

15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber