Geri Dön

Tarihin En Değerli Şirketi Apple Oldu

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden olan, iPhone ve iPad gibi cihazların üreticisi Apple'ın tarihin en değerli şirketi olduğu açıklandı. Peki firmanın toplam değeri ne kadar dersiniz?

Tarihin En Değerli Şirketi Apple Oldu

Bizlerin de içerisinde bulunduğumuz teknoloji sektörünün üretici kategorisinde birçok isim mevcut. Farklı konularda hizmet veren markalar, piyasaya sürülen cihazlar ile pastadan istedikleri payı almayı hedefliyorlar.

Son dönemde teknolojinin hakim olduğu alanların başında ise mobil geliyor. En büyük üretici gruplarından birisini de şüphesiz Apple oluşturuyor. Özellikle iPhone ve iPad serileriyle akıllarda yer edinen şirket, çıkardığı ürünlerle adeta yeni akımların öncüsü oluyor.

Donanımın yanı sıra geliştirdiği iOS ile işletim sistemi cephesinde Android ile büyük rekabet içerisinde olan yetkililer, altyapı ve yazılım desteği bakımından ağır bir baskı altında.

iPhone sonrası gerçek anlamda başlayan akıllı telefon savaşlarında en büyük cevap Güney Kore merkezli Samsung'dan gelmişti. Başta Galaxy S3 modeli ile satış rakamlarında Apple'ı geride bırakmayı başaran firmanın patent davaları halen devam etmekte.

Kısa süre önce iş dünyasının dergisi olarak bilinen Fortune'un araştırması ise oldukça önemli bir veriyi açığa çıkarıyor. Zira yayınlanan rapora göre tarihin en değerli şirketi ünvanı Microsoft'tan Apple'a geçti. 20 Ağustos 2012 itibariyle yaklaşık 623 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan teknoloji devi, böylelikle sektörün en değerli markası olmayı başardı.

Yazılım konusundaki deneyimiyle bilinen ünvanın eski sahibi -ve yakın zamanda çıkarılacak Windows 8 için çalışmalarını sürdüren- Microsoft ise 1999 yılında 618.9 milyar dolar değerlenmeye ulaşmıştı. Diğer taraftan Apple'ın bir adım gerisinde 200 milyar dolar daha az oranla Exxon Mobil yer alıyor.

Değerlerin Hatalı Olduğu Düşünülüyor

Her ne kadar araştırmalar bu yönde bir sonuç çıkarsa da konuyla ilgili kimi ekonomistlerin sert çıkışları mevcut. Rapora göre Microsoft'un şu anki değerinin 256.7 milyar dolar olduğu bildirilirken enflasyon oranlarının ihmal edildiği konuşuluyor.

Yazılım devinin enflasyonlu değerinin 851 milyar dolar civarında seyrettiği söylenirken, -Standard Oil gibi- petrol tekellerinin son dönemdeki ilerlemeleriyle bir ihtimal Microsoft'u geçmiş olabileceği bildiriliyor. Kısa zaman içerisinde iPhone 5 ile karşımıza gelecek olan Apple'ın hisse fiyatları $660 iken birkaç ay sonra ilgili değerlenmenin de artış göstermesi bekleniyor.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Manisa ve İzmir'de hissedilen depremle ilgili uzmanlardan ilk açıklama!Manisa ve İzmir'de hissedilen depremle ilgili deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise durumun kritik olduğundan bahsederek fayın kuzeye doğru hareket ettiğinden söz etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber