Teknoloji dünyası ikinci hayat peşinde

Kullanıcıların internette kendi karakterlerini yarattığı 'Secondlife’ın ardından Sony firması da benzer bir çalışmanın altına imza atıyor

ŞÜKRÜ ANDAÇ

İnternette kurulan 'www.secondlife.com’ (ikinci hayat) adlı sitenin son dönemde popüler olması uluslararası boyutta iş yapan dev firmaları bu yönde arayışlara itti.
Adidas, BMW, Mercedes Benz, Mazda, IBM, Reebok, Financial Times gibi markaların Secondlife içinde yer almasından sonra bu kez de Sony, yeni oyun konsolu PS3 için 'Home’ (Ev) adını verdiği, Secondlife’a rakip yeni bir sanal dünya kuracağını açıkladı.
İnternette üye sayısı 4.2 milyon kişiye ulaşan Secondlife, basit anlatımıyla 3 boyutlu sanal bir ortamdan oluşuyor.
 'Avatar’ olarak adlandırılan ve 3 boyutlu karakterlerle temsil edilen sakinleri tarafından şekillenen bir dünyayı temsil eden Secondlife sayesinde firmalar, tüketici davranışlarını yakından görerek ürünlerini tüketicilerle birlikte tasarlama sürecine gitmiş durumda.

2.5 yıllık çalışma
Secondlife.com’un içinde yer alan firmalardan biri olan Sony, şimdi de yeni oyun konsolu için sanal bir platform geliştirme yolunu tercih etti. Her ne kadar Sony firması yetkilileri bu konu üzerinde 2.5 yıldan bu yana çalıştıklarını ve Secondlife’dan esinlenmediklerini açıklasalar da, sistemin onlarca benzer yanının bulunduğu önemli bir gerçek.
Home’un özelliklerine gelince. Satıldığı bölgelerdeki tüm PS3 oyuncularının ortak üç boyutlu buluşma noktası işlevini görecek olan Home platformunda oyuncular birbirleriyle iletişim kurabilecek. Bununla beraber online oyunlara bağlanıp alışveriş ve içerik paylaşımı da yapılabilecek.
Kullanıcılar Home içerisinde 'Secondlife’ sitesinde olduğu gibi kişisel alanlarını da oluşturabilecek. Tasarlanan bu bölümlerde diğer kullanıcılarla iş yapıp, para kazanmak da mümkün. Bu sanal dünyada Sony firması çeşitli yarışmalar düzenleyip ödülleri de PS3 kullanıcılarına dağıtacak. Bu arada Home üzerinden film, müzik parçaları ve oyunlar online olarak satın alınabilecek.

Ödüller dağıtılacak
Ayrıca Sony ile birlikte çalışan birçok firma bu sanal platforma girerek ürünlerini pazarlayacaklar. Sony’nin PS3 için böylesine kapsamlı ve önemli bir yatırıma hazırlanmasının ardında, oyun konsolu alanında en önemli rakibi Microsoft’un XBox Live servisinin 6 milyon kullanıcıya ulaşmış olması yatıyor. Sony yetkilileri Home sisteminin 2007 yılının sonlarına doğru kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

İşte piyasaya çıkacak olan yeni oyunlar

 Need for Speed Carbon
 Call of Duty 3 
 Marvel: Ultimate Alliance
 Tony Hawk’s Project 8
 World Snooker Championship 2007
 NBA Street 4 Homecourt 2007
 Full Auto 2: Battle Lines
 Sonic the Hedgehog
 Virtua Fighter 5
 Virtua Tennis 3
 Ridge Racer 7
 NHL 2K7
 Def Jam: Icon
 Fight Night Round 3
 The Godfather: The Don’s Edition
 F.E.A.R.
 Resistance: Fall of Man
 MotorStorm
 Genji: Days of the Blade 
 Formula One Championship Edition

PS3, 20 oyunla Türkiye’ye geliyor

Sony’nin PlayStation serisinin 3 numaralı modeli PS3 mart sonunda Türkiye’de piyasaya çıkıyor. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantıyı destekleyen 60 GB sabit diskli modelin Türkiye’ye getirileceği açıklandı. Bu model, internete ve ağ ortamına kablolu ve kablosuz erişim sağlarken eternet ve kart okuyucu özellikleriyle de kullanım çeşitliliği sağlıyor.
Blu-ray, gelişmiş internet bağlantı özellikleri, müzik, slayt gösterileri ve HD oyun kalitesi ile oyun konsolundan çok multimedya merkezi olarak tasarlanan üründeki Blue-ray özelliği, hem film izlerken hem de oyun oynarken görüntü ve grafik kalitesini üst düzeye çekiyor.
1080p görüntü sunan bir televizyon ile birlikte kullanıldığında maksimum görüntü kalitesine ulaşılabilen PS3, filmlerdeki karakterlerin yüzlerini DVD kalitesinden çok daha net hale getiriyor.
Konsol, Türkiye pazarına 20 oyun ve 8 Blu-ray film ile gelecek. Dolby Dijital 5.1, DTS 5.1 ses çıkış özellikleri bulunan üründe LPMC 7.1’in de desteklenmesi görüntü kalitesi ile ses kalitesini aynı anda yaşamayı getiriyor.
Öte yandan PS3 ile gelen SixaxiS adındaki kablosuz kumanda kolu, hareket sensörü özelliği ile oyun oynarken kullanıcıyı daha özgür hissettiriyor. Yeni kumanda koluna eklenen PS tuşu kullanılarak oyundan doğrudan çıkış yapılabildiği gibi tüm PS3 sistemi açılıp kapatılabiliyor. Amerika pazarında 800 dolara satılan PS3’ün Türkiye fiyatı ise 1500 YTL olacak.

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber