Geri Dön

Tesla, bilgisayar sistemini hackleyene otomobil hediye edecek

Tesla, Model 3'teki kusurları açığa çıkaran güvenlik araştırmacılarına Model 3 hediye edecek. Birçok teknoloji şirketi gibi, otomobil üreticisi de kendi yazılımında bulunan hatalar için nakit ödüller sunuyor.

Tesla, bilgisayar sistemini hackleyene otomobil hediye edecek

Onur Binay/milliyet.com.tr

Tesla, aracın bilgisayar sistemini hackleyebilecek herhangi bir siber güvenlik araştırmacısına ücretsiz Model 3 sunarak hata ödülünü büyük ölçüde artırıyor.

Artan ödül, Trend Micro tarafından Pwn2Own adlı bir yarışmada açıklandı. Tesla, internet tarayıcılarında ve kurumsal yazılım programlarındaki kusurları bulmaya odaklanan etkinliğe katılan tek otomobil üreticisi. Otomotiv kategorisinde ilk kez yer aldı.

Bloomberg’e göre yaptığı açıklamada, "Her bakımdan en yüksek güvenlik standartlarına sahip otomobiller geliştiriyoruz ve güvenlik araştırma topluluğu ile olan çalışmalarımız bizim için paha biçilmez" dendi.

Tesla'nın hata (bug) ödül programı 2014'te başlatıldı ve genellikle 25 ila 1.000 dolar arasında değişen ödülleri var. Son zamanlarda, ödüller, bulunanlara bağlı olarak, 15.000 dolara kadar yükseldi.

Teslarati bloguna göre, ödül programı yabancı bir aracın frenlerini uzaktan kumanda etmesine izin verebilecek Çinli yazılım şirketi Keen tarafından tespit edilen güvenlik açığı da dahil olmak üzere bir takım düzeltmelerden zaten sorumluydu.

Keen'in güvenlik laboratuarı, şirketin internet sitesine göre 2016 ve 2017 yıllarında Tesla'nın "ünlü güvenlik araştırmacısı" haline geldi.

Tesla Araç Yazılımı Başkan Yardımcısı David Lau, "Programımızı başlattığımızdan beri, tüm Tesla sahiplerinin toplumdaki en parlak zihinlerden sürekli olarak faydalanabilmelerini sağlamak için yatırımlarımızı güvenlik araştırmacılarıyla ortaklıklar halinde sürekli artırdık. Pwn2Own'da harika işler hakkında bilgi edinmek ve ödüllendirmek için sabırsızlanıyoruz. Böylece ürünlerimizi ve doğal olarak güvenli sistemler tasarlama yaklaşımımızı geliştirmeye devam edebiliriz." dedi.

14 Aralık 2019 Magazin Bülteni14 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber