Tuhaf 'BFF' aldatmacası Facebook'ta giderek yayılıyor

BFF adlı aldatmaca (trolleme), dünyanın çeşitli yerlerinde ve dillerinde Facebook'ta gidere yayılıyor. Facebook'ta paylaşımların altına "BFF" yazarak yorum yapıldığında eğer yazı yeşil renge dönüşüyorsa hesabın güvende olduğu, siyah kalıyorsa hesabın güvende olmadığı iddia edildi.

Tuhaf 'BFF' aldatmacası Facebook'ta giderek yayılıyor

Onur Binay/milliyet.com.tr

Cambridge Analytica veri ihlalini takiben Facebook'ta kırılgan bir zaman ve kullanıcıların durumla ilgili kaygılarını aldatmaca yoluyla değerlendirildiği görülüyor. BFF adlı aldatmaca (trolleme), bu hafta Facebook'ta dünyanın çeşitli yerlerinde ve dillerinde hızla yayılıyor.

Mesajda şu yazıyor: “Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, BFF kelimesini icat etti. Hesabınızın Facebook'ta güvenli olduğundan emin olmak için BFF'ye bir yorum yazın. "Yeşil görünürse, hesabınız korunuyor. Yeşil renkte görünmüyorsa, hesabınız (şifreniz) bir kişi tarafından saldırıya uğradığı için hemen değiştirin." deniliyor.

Çok dikkat çekmesine ve birkaç yorum almasına rağmen, yazı aslında bir aldatmaca. İlk olarak, Mark Zuckerberg 'BFF' ifadesini yaratmadı. Oxford İngilizce Sözlüğü, 1996'da ortaya çıktığını açıklıyor. BFF ingilizce 'Best Friend Forever' yani "sonsuza kadar en iyi arkadaş" anlamına geliyor.

Aldatmacanın kendisi, Facebook'un geçen sene "Text Delight" olarak adlandırılan yeni bir özellik üzerinde çalışarak, metnin renginin bazen belirli ifadelerin yorumlandığı zaman değiştiği yer.

Örneğin paylaşımların altında 'en iyi dileklerimle', 'xoxo' ve 'tebrikler' gibi yorumlar yazdığınızda hepsi farklı renklerde görünüyor ve farklı bir animasyon gösteriyor. Ocak ayında platforma "BFF" ifadesi eklendi, bu da aldatmaca üzerine yorum yazan herkesin yorumlarının yeşil renkte göründüğü anlamına geliyor.

Bilgilerinizin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmek için Facebook’a giriş yapın ve ardından aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber