Video Yardımcı Hakem Sistemi Türkiye'de de başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni uygulamayı hayata geçirmeye karar verdi. Bu uygulama sayesinde maçın skorunu etkileyebilecek tartışmalı durumlarda artık hakemler pozisyonu tekrar izleyerek kararlarını da değiştirme şansına sahip oluyor.

Video Yardımcı Hakem Sistemi Türkiye'de de başlıyor

Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'nın en önemli yeniliklerinin başında Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi geliyor. Bu uygulama sayesinde maçın skorunu etkileyebilecek tartışmalı durumlarda artık hakemler pozisyonu tekrar izleyerek kararlarını da değiştirme şansına sahip oluyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da 2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda bu uygulamayı hayata geçirmeye karar verdi. Ayrıca, çeyrek finalden sonra Türkiye Kupası ve Birinci Lig'in de final maçlarında kullanılması öngörülüyor.

VAR Sistemi nedir?

Bu yıl ilk kez Dünya Kupası ile birlikte uygulanmaya başlandı. Böylece maçı yöneten hakemlerin skoru etkileyebilecek bir pozisyonda kararsız kalmaları halinde, saha kenarına kurulan ekrandan pozisyonu tekrar izleyip, karar verebiliyorlar.

Ayrıca, kurulan özel bir VAR odasında yer alan ayrı bir hakem heyeti de maçı çok sayıda ekrandan farklı açılardan takip ederek, tartışmalı pozisyonları tekrar izlediklerini maçı yöneten hakeme bildiriyorlar.

VAR'ın devreye girdiği durumlar topun çizgiyi geçip geçmediğine bağlı gol kararları, penaltı, direkt kırmızı kart ve hakemin yanlış oyuncuya kart göstermesi olarak sıralanıyor.

Bu durumda, hakem de yine saha kenarındaki ekrandan izleme yapabiliyorlar ya da verdiği kararın doğru olduğunu aktarıp maça devam ediyor.

Her koşul altında VAR odasında bulunan hakem heyeti, sahadaki hakemin kararlarına pozisyonu tekrar izlediklerini söylemek dışında başka bir müdahalede bulunamıyor.

VAR Sistemi'nde de son karar maçın orta hakeminde olmayı sürdürüyor.

Türkiye'deki uygulama nasıl olacak?

Türkiye'de geçen yıl boyunca 180 karşılaşmada bu sistem deneme amaçlı olarak kullanıldı. Geçen yıl Birinci Lig'de play-off turunda yapılan beş maçta da denendi.

Bu seneden itibaren de 2018-2019 Spor Toto Süper Lig'de de uygulamaya sokuluyor.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, bugün İstanbul'da düzenlenen tanıtım toplantısında Türkiye'de uygulanacak sistemin ayrıntılarını aktardı.

VAR Sistemi'nin merkezi Riva'da kurulacak ve aynı anda dokuz maçı takip edebilecek.

Namoğlu'nun verdiği bilgiye göre, sistemin şöyle olması planlanıyor:

  • 'Gri pozisyonlarda' VAR'daki ekip müdahil olmayacak
  • Açık ve net olan pozisyonların hepsine VAR müdahale edecek
  • VAR karar vermeyecek, hakemin pozisyonu tekrar izlemesini sağlayacak
  • Kararı yine maçın orta hakemi verecek
21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber