Windows 7’yi yüceltecek sebep

Windows 7 neden Windows Vista kadar rezil bir işletim sistemi olmayacak? Geliştirme felsefesi, kalite, kullanıcı arabirimi, özelleştirme gibi başlıklar altında açıklıyoruz.

Windows 7’yi yüceltecek sebep

Neredeyse bir yılı aşkın bir süredir hem günlük kullanım hem de oyun sistemlerimizde Windows Vista'yı kullanıyoruz. Vista'nın ilk başta bazı sorunlara yol açtığı doğruydu; ama bu sorunların birçoğunun sorumlusu Vista'nın kendisi değil, ekran kartı sürücüleriydi. Bununla birlikte her zaman sistemi geliştirme imkanı bulunuyor. Örneğin Servis Paketi 1’le birlikte Windows Vista'nın hem performansı arttı hem de çeşitli problemler düzeltilmiş oldu. Üstelik Microsoft şimdiden Servis Paketi 2 ve Windows 7'nin ilk betalarını yayınladı bile.
Peki, nedir bu Windows 7? Windows Beta'nın detaylı bir incelemesi için PCnet'in geçen ayki sayısına göz atabilirsiniz. Biz bu yazımızda Windows 7'yi Windows Vista ile karşılaştıracak ve Windows Vista'yı rezil eden özelliklerin Windows 7'de ne durumda olduğunu mercek altına alacağız.

Geliştirme felsefesi

Windows 7'nin geliştirilmesi Steve Sinofky yönetiminde sürdürülüyor ve Sinofsky'nin Windows 7'ye farklı bir geliştirme felsefesi kazandırdığı kesin. Yaşanan enteresan gelişmelerden birisi, geçtiğimiz aylarda hem çeşitli Microsoft geliştirilmesine dair genel anlamda bir heyecan ve şevke sahip olması. Anladığımız kadarıyla bu coşku zorlamaya dayanmıyor ve kişilerin içinden geliyor.

Vista’nın geliştirme çabaları oldukça heybetli görünmekte ama sadece son 9 ayda dikkatlerin geliştirilmeye verildiği görünmekteydi.  WinFS, 3 boyutlu janjanlı masaüstü efektleri, font bileştirme sistemi gibi yanlış başlangıçlar yapıldı ve bu özellikler sonradan kırpılmak zorunda kalındı.
Ama bu sefer proje daha dar kapsamlı ve adım adım, belirgin şekilde geliştirecek şekilde düşünülmüş. Windows 7 sıfırdan yazılacak bir işletim sistemi olmayacak ama yine de pek çok yeni kod sistemi içerecek. Bu sefer ama kağıt üzerinde havalı görünen özellikler eklemek değil, kullanıcıların gerçek isteklerine yönelmek.

Bir örnek vermek gerekirse, Windows 7'nin çeşitli geliştirme ekiplerinin hepsi aynı anda yola çıkmış durumda. Böylece hiçbir ekibin sonradan gelip sürece katılması gerekmiyor ve iletişim sorunları çözülmüş oluyor. Windows'un medya dosyalarını kullanmasıyla ilgili bir örnek daha verelim: Örneğin şu anda Windows Media Player'ı kullanıyorsanız codec veya eklenti desteğini güncellemiş olsanız bile Windows Media Center çoğu zaman Media Player'a eklediğiniz yenilikleri desteklemeyecektir. Windows 7'de Media Center'la Media Player entegrasyonu çok daha güçlü olacak. Yani genel olarak Windows 7'nin geliştirilme felsefesinin daha ciddi olarak yeniden ele alındığını söyleyebiliriz.

Kalite
Kaliteden bahsettiğimizde aslında birkaç farklı konuya değinmek istiyoruz. Önce¬likle, işletim sisteminin genel anlamda kararlılığı (stabilitesi) söz konusu. Vista ilk çıktığında gerçekten kararlılık sorunlarıyla bocalamıştı. Bunlardan bazıları elbette sürücü sorunların kaynaklanı¬yordu ama kaynağı Vista'nın ta kendisi olan problemler de hiç azınlıkta değildi. Microsoft kısa süre içinde bir dizi yama ve akabinde Servis Paketi 1'i yayınladı ama Vista'nın kötü şöhreti ün salmıştı bir kere. Zaten Servis Paketi 1'le birlikte bile Vista, Windows XP SP2'nin sahip olduğu dinçliğe sahip değil. Belki Vista SP2 ile birlikte işletim sistemi XP'nin kararlılığına ulaşabilir.

Stabilite yarışında Windows 7 şimdiden bir adım öne geçmiş görünüyor. Microsoft, Vista'nın ölçüm araçları için ciddi miktarda para ve mühendislik kaynağı harcamış durumda. Böylece sistem çökmelerini ve diğer problemleri Microsoft'a rapor ettiğiniz zaman siz de Microsoft'un probleminizle yakından ilgilenmesini sağlamış oluyorsunuz.

İşletim sistemi kalitesinin ikinci ayağındaysa "Yazılımlarımı çalıştıracak mı?" sorusu gündeme geliyor. Windows 7 ekibinin açıklaması oldukça yeterli: Vista'da çalışan yazılımlar Windows 7'de de çalışacaktır. Windows 7'nin temel hedeflerinden bi¬risi de genel yazılım kalitesini arttırmak. Elbette çalışmaması gereken bazı eski yazılımlar çalışmayabilir; örneğin XP'de çalışan bir alt seviye disk düzenleme yazılımının Windows 7'de çalışmasını beklememelisiniz. Diğer çalışmama durum-larıysa çoğunlukla yazılım geliştiricisinin işletim sistemi sürümünü kontrolde bir hata yaptığı anlamına gelebilir. Windows 7'de Vista'nın uyumluluk yöneticisi de yeniden ele alınarak daha akıllı hale getirilmiş. Geliştirilen yeni teknolojisi sayesinde yeni uyumluluk yöneticisi, neyin uygulamalarda uyum problemine yol açtığını tespit edebilecek ve çözüm önerisinde bulunacak. Sürücüler bakımından da daha önce belirttiği m iz felsefe geçerli: Windows Vista'da çalışanlar Windows 7'de de çalışacak. Kalitenin üçüncü ayağındaysa kaliteli geri bildirimler söz konusu. Sürekli olarak geri bildirimler almazsanız elbette bir işletim sistemini sürekli olarak güncelleyip geliştiremezsiniz. Bu yüzden Windows 7'ye de ek ölçüm araçları dâhil edilmiş.

Kullanıcı arabirimi
Bizce Windows Vista'nın kullanıcı arabirimi XP'ye kıyasla oldukça geliştirilmiş, ama kullanıcılar hala başlarını duvara vuracak anlar yaşayabiliyorlar. Örnek olarak, simge durumuna küçültül¬müş bir uygulamanın üzerine fareyle geldiğinizde açılan ön izleme görüntülerini ele alalım. Windows Vista'da bunlar gerçek bir pencereden ziyade birer küçük resim gibi çalışıyor ve üzerlerine tıkladığınızda programı açmaya yarıyorlar. Peki bunların daha "gerçekçi" davranmaları mümkün olamaz mıydı? Windows 7'de bu ön izlemeler daha ziyade pencere gibi çalışacaklar. Örneğin bir pencereyi kapatmak istediğinizde farenizle küçük resmin köşesindeki X işaretine tıklamanız yeterli olacak.
Kullanışlı küçük resimlerin dahası da var. Bu simge durumuna küçültülmüş uygulamaların çoğu "zıplama listesi" denilen açılır listeleri destekleyecek. Örneğin, görev çubuğunuzda Word kısa yolu varsa farenizi simgenin üzerine götürdüğünüzde son düzenlediğiniz dosyaların listesi görünecek. Bu zıplama listelerinin içeriği programdan programa değişiklik gösterecek.

Başka bir örnek olarak Kenar Çubuğu'nu ele alalım. Geniş bir ekranınız varsa kenar çubuğu gerçekten kullanışlı olabilir. Biz de PC Net editörleri olarak kullanışlı araçlarımızı Kenar Çubuğu'nda biriktirmekten hoşlanıyoruz. Windows 7'deyse araç deposu olan bir Kenar Çubuğu'yla karşılaşmayacaksınız. Araçlarınız sadece masaüstünde sizin istediğiniz yerlerde barınabilecek.

Windows 7’de az da olsa fare hareketleri desteklenecek. Mesela bir klasörden başka bir klasöre dosya kopyaladığınızı varsayalım ki bu durumda pencerenizin açık olması gerekecek. Bir pencere sola, diğerini de sağa taşıdığınızda pencereler mükemmel bir şekilde ekranda sıralanacaklar. Bu özellik özellikle küçük dizüstü ekranlarında kullanışlı olacak. Veya bir pencerenin başlığını tutup, ekranın tepesine taşıdığınızda pencere otomatik olarak ekranı kapayacak.

Kullanıcı arabirimi problemi değilmiş gibi görünse de, ağ özeliklerine erişim de daha verimli hale gelecek. Windows 7, ev ağınızla (buna ev grubu adı veriliyor.) birbirinden ayırabilecek. Böylece sonda hem iş ağınıza hem ev ağınıza aynı anda bağlanabileceksiniz; ama ev ağınız daha güvenli olarak.

Ev ağınızı ilk kez kurduğunuzda bir parola üretecek ve diğer sistemler ev grubunuza ilk defa bağlanırken bu parolayı girmeleri gerekecek.
Başka bir kullanıcı arabirimi problemi de sabit yazıcı desteğiydi. Hiç evinizde bir dosya yazdırmaya çalışırken yazdırılacak dosyanın işyerinizdeki varsayılan yazıcıya gönderilmeye çalıştığını fark ettiniz mi? Artık ev grubunuza bağlandığınızda Windows 7 otomatik olarak varsayılan yazıcıyı değiştirecek.

Vista’da kullanıcıların hala canını sıkan bir diğer problem de UAC (kullanıcı Hesabı Denetimi). UAC, belli ayar uygulamalarını çalıştırmaya çalıştırdığınızda veya sistem klasörlerin de dolaşmaya çalıştığınızda uyarı verip duran özelliğin adı.

Medya desteği ve özelleştirme
Windows Media Player’ı kullanıyorsanız, internetten indirdiğiniz videoyu oynatmaya çalıştığınızda “codec bulunamadı”  hatası almanız işten bile değildir. Windows 7 ‘de dâhili olarak birçok codec yüklü gelecek, üstelik buna medya alanında Microsoft’la kapışan şirketlerin codec’leri de dahil. Windows Media Player 12, AAC (korumasız) müzik dosyalarını, DivX dosyalarınızı, AVCHD’yi ve kullanıcıların popüler dosyaları oynatmak ihtiyaç olduğu diğer codec’leri bütünleşik olarak içerecek.
Windows 7, içeriğinizi “sanal klasör”ler olarak düşünebilecek “kitaplık”larda toplamada daha başarılı bir iş çıkaracak. Böylece örneğin müziklerinizin bir kısmı dizüstü bilgisayarınızda, geri kalanı ev ağınıza bağlı başak bir sistemdeyse bütün müziklerinize tek bir konumdan oluşabileceksiniz; kitaplık değiştirmenize gerek kalmayacak. Ve diğer bilgisayarınızda ses CD’lerinizi iTunes ile rip’lediyseniz bu müzikleri de Media Player’da rahatlıkla dinleyebileceksiniz.  

Artık daha kişisel
Windows 7 her zamankinden daha kişiselleştirilebilir olacak. Bazı kullanıcılar bu tip janjanlı özellikleri görmezden gelebilirler,  ama Microsoft’un araştırmaları gösteriyor kullanıcılar sistemleri özelleştirmeyi seviyor. Kullanıcılar arka plan resimlerini değiştirmekten, renklerle oynamaktan ve masaüstlerini kendi evleri gibi kişiselleştirmekten hoşlanıyorlar.

Windows 7’te kişiselleştirme, sadece renkleri değiştirmekten ya da tema düzenlemekten (evet, Windows 7’de temamızı düzenlemekte mümkün olacak) daha öteye gidiyor. UAC davranışlarından tepsi simgelerinin çalışma şekline kadar pek çok şey özelleştirilebilecek.

PC Net Dergisi Nisan sayısı içeriğiyle ilgili bilgi almak bu adrese göz atabilirsiniz:

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber