Windows'ta "Tanrı Modu"

Tanrı modu, ipuçları ve dahası...Bu iki muhteşem araç ile Windows'unuza hükmedin!

God Mode ya da Türkçe karşılığıyla Tanrı Modu, Windows kullanıcılarının işletim sistemlerini daha etkili şekilde kontrol etmelerine imkan veren ince bir ayarlamadır. Chip Online olarak bu makalemizde sizlere Windows 7 sisteminizin gizli güçlerini ortaya çıkaracak iki yeni araçtan ve tanrı modu hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz.

İlk bakışta tanrı modu her ne kadar gizemli bir şey gibi görünse de aslında durum görünenden biraz daha farklı. Örneğin denetim masasında bulunan tüm ayarları tek bir klasörde toplayarak masaüstüne yerleştirebiliyorsunuz ve bu sayede ayarlara çabuk erişim sağlayabiliyorsunuz. Fakat işin aslına baktığımızda şunu söyleyebiliriz: Tanrı modu ile sisteme yeni bir özellik gelmiyor.

İstediğiniz gibi bir Windows
Tanrı modu denince akla yalnızca tek bir ayarlama gelir fakat ücretsiz bir araç olan WinBubble ile Windows 7 ve Vista işletim sisteminiz üzerinde 200 farklı ayarlama yapmanız mümkün. Bu konuda becerikli bir diğer araç ise FixWin. Bu küçük yazılımla birlikte gelen 50 farklı yama ile günlük Windows kullanımınız esnasında karşılaştığınız küçük problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Tabiki Microsoft'un kendisinin de bu tür hataları gidermenizi kolaylaştıran bir aracı var. Fix it Center, sisteminizi analiz ederek en etkili çözüm yollarını araştırıyor.

Windows 7 için Tanrı Modu v1.0

Windows 7 sisteminize herhangi bir yenilik getirmese de tanrı modu oldukça kullanışlı bir özellik olarak sayılabilir. Size anlatacağımız ücretsiz araçlarla sadece birkaç tıklamayla işinize yarayabilecek kendi modlarınızı oluşturabilirsiniz.

Windows 7 ve Vista'da tüm sistem ayarlarını tanrı modu yardımıyla bir arada görebilirsiniz. Üstelik bu işlem oldukça basit. İlk olarak masaüstünüzde bir klasör oluşturun ve dosya adının yanına tırnak işaretleri olmadan şunu ekleyin: ".{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}" Yani dosya ismi örneğin Ayarlar.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} şeklinde olmalıdır. Ardından klasörünüzün simgesi değişecek ve Windows'unuzun tüm ayarlarını içerisinde barındıran denetim masası benzeri bir ayar merkeziniz olacak.

Dileğinize göre tanrı modu
Bu ayar merkezi, Windows'unuzda bu şekilde ortaya çıkarabileceğiniz tek gizli özellik değil. Ücretsiz GodMode Creator ile masaüstünüzde hızlı erişim için kullanabileceğiniz 38 farklı kısayol oluşturmanız mümkün. Birkaç tıklamayla erişilebilen bu kısayollar günlük kullanım esnasında işinize mutlaka yarayacaktır.

Download: Daha dayanıklı bir Windows 7
Güvenlik ayarları konusunda ise sıra dışı işlemler çabucak yapılabiliyor. Örneğin denetim masasını veya USB'leri kapatabilir, hard disk bölümlerini gizleyebilir, sağ tıklamayı pasifleştirebilirsiniz. WinBubble, özellikle bilgisayarınızda sınırlı bir kullanıcı hesabı oluşturmak için oldukça ideal. Yönetici araçları aktif olmayacağı için sınırlı kullanıcı herhangi bir değişiklik yapamıyor ve değişiklikleri yalnızca sizin yapmanıza izin veriyor.

Download: Çabuk ve kolay
FixWin'in yetenekli olduğu alanlar Explorer, Internet, çoklu ortam ve sistemden oluşuyor. Fix butonuna tıkladığınızda ilgili hata saniyeler içinde düzeltiliyor fakat bazı durumlarda yeniden başlatma gerektiriyor. Üstelik yalnızca 174 KB büyüklüğünde ve kurulum da gerektirmiyor.

Download: Tarayıcı üzerinden onarım
Şayet kayıtlı bir Windows Live ID'niz varsa işletim sistemi ve uygulamalar konusunda çözümler sunan kapsamlı bir arşive ulaşmanız mümkün. Buradan yalnızca güncel sürücülere, sistem güncellemelerine ve kurulum yönergelerine değil, aynı zamanda problemlerin çözümüne dair videolara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Microsoft destek ekibine de sorularınızı yöneltmek gibi bir imkanınız da var. Fakat bu servis henüz beta aşamasında.

Download:

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber