YAŞASIN YENİ KRAL

Oyuncular nefesini tuttu, yeni nesil konsolların çıkacağı sonbaharı bekliyor. Piyasada, PlayStation 4’ün Xbox One’dan daha üstün olduğu görüşü hâkim. Microsoft’un yeni konsolunda oyuncuları kısıtlayan tavrıysa büyük eleştiri konusu

YAŞASIN YENİ KRAL

Los Angeles’ta düzenlenen dünyanın en büyük oyun fuarı E3’te, merakla beklenen yeni nesil PlayStation (PS4) tanıtılırken, rakibi Xbox One’a ilişkin detaylar da kısmen açıklandı. PS4, fiyatı, tasarımı ve özellikleriyle Xbox One’dan daha cazip duruyor.
PS4’ün tasarımında klasik piyano siyahı ve makineyi bıçak gibi ikiye bölen mor renk kullanılırken ‘kule cihazın’ sağında Sony ve PS logoları yer alıyor. PS4’ün, lineer düz form faktörlerinin vurgulandığı basit ama modern bir görünümü var. PS4 gövdesinin dört bölüme ayrılmış olan yüzeyi, adeta dört farklı bloğun üst üste gelerek tek bir şekil ortaya çıkardığı izlenimini yaratırken disk yuvası, düğmeler, açık göstergesi ve hava çıkışı da bölümler arasında yaratılan ince aralıklara yerleştiriliyor.

İlk etapta 110 oyun çıkacak
Bünyesinde 8 Jaguar çekirdekli AMD işlemci, 1.84TFLOP Radeon ekran kartı, 8GB GDDR5 RAM, 500GB hafıza olan PS4’ün fiyatı ülkesine göre 399 dolar, 399 euro ve 349 sterlin şeklinde değişecek. ‘Kinect’i andıran ‘Eye’ kameraysa 59 dolar etiketle, konsol paketine dahil değil.
PS4’le ilk etapta aralarında Destiny, Diablo III, Assassin’s Creed IV Black Flag, Watch_Dogs, NBA 2K14 ve The Elder Scrolls Online ve Mad Max gibi merakla beklenenlerin olduğu 110 oyun çıkacak.
Kasımda çıkacak Xbox One’ın ABD fiyatı 499 dolar, Avrupa fiyatı 499 euro olacak. Konsol, Britanya’daysa 429 sterline satılacak. İşlemcisi 8 çekirdekli Xbox One’ın 8GB RAM’i, 500GB sabit diski ve Blu-ray sürücüsü olacak.
Xbox 360’taki PAL/NTSC ayrımı, yeni konsolda da var. PlayStation 4’lerse bölgelerden bağımsız olarak satışa sunulacak.

YAŞASIN YENİ KRAL

Gestapo taktikleri

Xbox One’daki zorunlu internet yüzünden çok eleştirilen Microsoft, konsolu her gün kontrol ederek, oyunların lisanslı olup olmadığını denetleyecek; makine veya uygulamaların güncellemesini sağlayacak. Kontrol 24 saat içinde yapılmazsa ya da sisteme olumlu yanıt gitmezse, konsol kapanacak. Yani makinede çevrimdışı oyun oynayamayacaksınız!
Bu arada Xbox One’la mağazadan oyun takası devri de kapanıyor. Yeni kurallara göre oyun takası yapacağımız kişinin en az 30 gündür arkadaş listemizde olması gerekiyor. Ayrıca takas, aynı kişiyle yalnızca bir kez yapılabiliyor. Bir ikametgah ve sabıka kaydı istemedikleri kalmış!

İstanbul’daki Silikon Vadisi

Üniversite kampüslerinde peşi sıra açılan teknokentler, teknoloji gelişiminde lokomotif rol oynuyor. ‘İnovasyon cenneti’ olan bu oluşumlardan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan sorularımızı yanıtladı

Üniversite kampüslerinde peşi sıra açılan teknokentler, teknoloji gelişiminde lokomotif rol oynuyor. İnovasyon cenneti bu oluşumlardan biri de İTÜ ARI Teknokent. Vodafone, Argela, Ericsson, Vestek gibi dev teknoloji firmalarının yanı sıra ülkenin ekonomik/teknolojik gelişiminde rol oynayan Vistek, Hittite, Pozitron, Sistek ARI Teknokent ekosistemi içinde yer alan firmalardan bazıları. ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan yanıtladı:

YAŞASIN YENİ KRAL

Yaratıcı projelere sahip genç girişimciler, ARI Çekirdek Proje’de destekleniyor. Finalde başarılı olanlara ise mali destek sağlanıyor.

Teknokent nedir?

Teknokent, devlet-sanayi-üniversite işbirliğinde oluşturulan ve genellikle bir üniversite bünyesinde, teknoloji geliştirme amacıyla kurulan alanlardır. En ünlüsü ABD’deki Silikon Vadisi’dir.

‘Devlet-sanayi-üniversite’yi açabilir misiniz?

Devletten sağlanan vergi avantajlarıyla şirketlerin, araştırmalarını teknokentlerde gerçekleştirmeleri teşvik edilir.
Firmalar, ilgili üniversitenin bilgi birikiminden yararlanabilir, öğrenciler ve akademisyenler firmalarla ortak projeler gerçekleştirebilir.

Türkiye’de kaç Teknokent var? İTÜ Teknokent ne zaman kuruldu?

Şu anda 46 Teknokent bulunuyor. 2002 Mart’ında faaliyete geçen İTÜ ARI Teknokent’te 123 girişimci firma faaliyet gösteriyor. Hayata geçirilmiş 1250 AR-GE projesi var.

Neden İTÜ?

İTÜ, 240 yıllık geçmişe ve güçlü bir mühendislik altyapısına sahip bir üniversite. Alt/üst yapısı, akademik kadrosu ve know-how’ı başka yerde yok. Nerelerden AR-GE desteği, nerelerden hibe alabilecekleri, AB projelerine nasıl başvuracaklarına yönelik o kadar çok etkinlik yapıyoruz ki, firma birini kaçırsa diğerini yakalayabiliyor. ‘ARI Çekirdek Girişimci Destek Projesi’ de söz konusu. Projeye başvurular her yılın son ayında açılıyor.

YAŞASIN YENİ KRAL

İnternetten sevgili kaçırma

İnternetin ilk yıllarını, mesela 1995’i hatırlayın, gazetelerin renkli sayfaları şu tip manşetlerden geçilmiyordu; “İnternette tanıştılar, evlendiler!” O zamanlar sıra dışı olan bu durum, 2010’lu yıllarda hayatın olağan bir gerçeği. İngiliz The Independent gazetesinde yer alan Şikago Üniversitesi araştırmasına göre, ABD’de 2005-2012 arasında evlenen insanların üçte birinden fazlası internet aracılığıyla tanışmış. Bu 2007’de yapılan paralel bir araştırmadan yüzde 19’luk bir artışa işaret ediyor.

Daha mutlular!
Şikago Üniversitesi’nin araştırmasına göre, erkeklerin yüzde 75’inin kendilerini ‘ortalamanın üzerinde’ diye tanımlıyor. Üniversitenin dikkat çektiği bir diğer gerçek ise; ‘internet evlileri’ daha mutlu oluyor!

TEKNOLOJİ PAZARI

Note 3 sızdı!

Samsung’un ‘Note’ serisinin üçüncüsüne ilişkin detaylar su yüzüne çıkıyor. Telefonda 1.8GHz Exynos 5 veya 2.3GHz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemci kullanılacak. 13MP’lik yeni bir kamera üzerinde çalışan firma, amiral gemisine 2 veya 3GB RAM ekleyecek. Köşeli bir form kazandırılan 5.99 inç Full HD cihaz, 16, 32 veya 64GB hafıza seçeneklerine sahip. Cihaz, 20 Haziran’da duyurulacak.

HTC One mini geliyor

Dünyada kısa sürede 5 milyon adet satan HTC One’ın ağustosta ‘mini’si çıkacak. Ekranı 4.3 inç olan ‘mini’, çift çekirdek işlemci, 2GB RAM ve 16GB hafızayla gelecek. Ultrapiksel kamerası 4MP olan ‘mini’nin bataryası 1700mAh.

Toshiba’da iMac havası

Toshiba, ‘hepsi bir arada’ Qosmio PX30t modeliyle, iMac’lere özlemle bakanların aklını çelecek. 23 inç PC, karasal TV alıcısı, HarmanKardon stereo hoparlörleriyle, multimedya alanında da cazip özelliklere sahip. Kalbinde Intel Haswell işlemci olan Qosmio’nun tasarımı iMac’i andırıyor.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber