Yunanistan'da 300 metrelik devasa örümcek ağı görüldü

Yunanistan'ın batısında görülen 300 metrelik (1000 feet) örümcek ağı sosyal medyaya sosyal medyada tartışma konusu oldu. Yerel haber sitelerine göre bu örümcek ağı sadece bir gecede ortaya çıktı.

Yunanistan'da 300 metrelik devasa örümcek ağı görüldü

Onur Binay/milliyet.com.tr

Yunanistan'ın sakin kumsalları yaz eğlencesi için ideal bir destinasyon. Yunanistan'ın batısındaki Aitoliko sakinleri, geçtiğimiz günler ilginç bir şeyle karşılaştı: Yaklaşık 300 metrelik örümcek ağı.

YouTube kullanıcısı Giannis Giannakopoulos'un (18 Eylül) yayınladığı ürkütücü videoda, bir örümcek türünün 300 metre uzunluğundaki ağı şeklini görebiliyorsunuz.

Yerel haber sitelerine göre bu örümcek ağı sadece bir gecede, yani saatler içerisinde ortaya çıktı. Trakya Demokritos Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde doçent olan Maria Chatzaki'ye göre bu mevsimsel bir olay.

Chatzaki, "Aitoliko'da gözlemlediğimiz olgu eşi görülmemiş bir şey değil. Özellikle yaz sonunda ve sonbaharın başlarında meydana gelen ve Tetragnatha cinsinin örümceklerinden kaynaklanan mevsimsel bir olaydır" dedi.

Yunanistanda 300 metrelik devasa örümcek ağı görüldü

Tetragnatha örümcekleri bazen uzun, yumru bedenleri için "stretch spider" olarak da adlandırılıyor. Dünyanın her yerinde sulu yaşam alanlarının yakınında yaşıyorlar. Belirtilenlere göre bu ağlar sadece sinek veya sivrisinek yakalamak için değil, aynı zamanda yuva yapmak için de iyi.

Chatzaki, "Bu ağların altında çok sayıda erkek ve dişi örümcek var. Açıkçası, bu aşırı nüfusun yaratılmasını mümkün kılan elverişli koşullardan kaynaklanıyor." dedi.

Chatzaki, Yunanistan'ın sıcak hava koşulları ve yüksek nemli olmasının, örümcekler için güçlü çiftleşme koşulları yarattığını söyledi. Aitoliko'nun örümcekleri muhtemelen bir sonraki nesli güvence altına alacak kadar çiftleşmeye devam edecek. Daha sonra insanlara veya çevreye kalıcı bir zarar vermeden ölecekler.

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber