Zuckerberg cevapladı: Facebook telefon mikrofonundan bizleri dinliyor mu?

Mark Zuckerberg, kullanıcıları telefondaki mikrofonlarla dinledikleri iddiasına açıklık getirdi. Zuckerberg, şirketin ilk olarak bu konuda 2016 yılında yaptığı açıklamayı yineleyerek bu iddiaları reddetti.

Zuckerberg cevapladı: Facebook telefon mikrofonundan bizleri dinliyor mu?

Onur Binay/milliyet.com.tr

Facebook'un (Instagram gibi ilgili uygulamalar) gizlice telefon mikrofonlarıyla ses kaydettiğine dair şüphelere Mark Zuckerberg, açıklık getirdi. Zuckerberg, şirketin ilk olarak bu konuda 2016 yılında yaptığı açıklamayı yineleyerek bu iddiaları reddetti.

Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ABD Senatosunda ifade verdi. Zuckerberg: "Facebook'un veri sızıntısını önlemek için yeteri kadar çaba sarf etmedik. Şirket, kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadı. Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim" dedi.

Senato üyesi Gary Peters’ın ses kaydına yönelik yönelttiği soru şuydu: "Evet veya hayır olarak cevap verin, Facebook kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgileri zenginleştirmek adına mobil cihazlarda bulunan ses cihazını kullanıyor mu?" Mark Zuckerberg’in soruya "Hayır" şekilde cevap verdi.

Zuckerberg, kullanıcıların Facebook’ta paylaşmak için telefonlarına kaydettikleri videolar ile ses dosyalarına ulaşabildikleri ancak aksi halde mikrofona bir erişimin söz konusu olmadığını ifade etti. Peters, "Umarım bu açıklama aldığım duyumların büyük bir kısmını dağıtır." dedi.

Zuckerberg’in yaptığı açıklamanın tam metni ise şöyle: "Senator, bu konuyu açıklığa kavuşturmama müsaade edin, mikrofonunuz üzerinden neler olduğunu dinlediğimize ve bunu reklamlar için kullandığımıza dair etrafta dolaşan bir komplo teorisinden bahsediyorsunuz . Net olmak gerekirse, biz insanların cihazlarından video çekmesini ve paylaşmasını sağlıyoruz ve videoların sesi varsa siz videoyu kaydederken ona erişebiliyoruz, böylece videonuzun sesi olduğundan emin olarak daha iyi bir hizmet veriyoruz fakat bu konunun oldukça net olduğunu düşünüyorum. Ama yine de bu konuda eksiksiz bir açıklama yaptığımdan emin olmak istedim."

"Yeteri kadar çaba sarf etmedik"

Zuckerberg, konuşmasında, Facebook'un veri sızıntısını önlemek için yeteri kadar çaba sarf etmediğini kaydederek şirketin yarattığı araçların zarar için kullanıldığına, bu zararların arasında da sahte haberler, seçimlere yabancı müdahale ve nefret konuşmalarının yer aldığı bilgisini paylaştı.

Şirketin kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadığını ifade eden Zuckerberg, "Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim." dedi.

Zuckerberg, Cambridge Analytica olayında insanların bilgilerini korumakta başarısız olduklarını kabul ederek sosyal paylaşım sitesinin şu anda büyük verilere erişimi olan bütün uygulamaları inceleyen bir soruşturma yürüttüğünü vurguladı.

Zuckerberg, ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde ifade verecek.

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber