26.07.2011 17:08 | Son Güncelleme:
Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU, (DHA)

Temeli atılan OR-Gi Havaalanı'nın adı değiştirilecek

ORDU Valisi Orhan Düzgün, geçen cuma günü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın temelini attığı havaalanının, İngilizce’de ’toplu seks’ anlamında kullanılan OR-Gİ adının değiştirileceğini söyledi.

Deniz doldurularak yapılacak olan ve 144 milyon liraya mal olacak havaalanının Ordu ve Giresun’un ilk heceleri alınarak OR-Gİ olan adı kentte tartışma konusu oldu. 2014 yılında tamamlanacak ve 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havaalanın adı OR-Gİ’nin yabancı dilde farklı bir çağrışım yaptığı gerekçesiyle eleştirildi. Daha önceden kararlaştırılan OR-Gİ isminin değişmesinin gündemde olduğunu söyleyen Vali Orhan Düzgün, "Öncelikle önemli olan Ordu ve Giresun arasında temeli atılan bu havaalanının hizmete girecek olmasıdır. Her iki ilin halkının hizmetine sunulmasıdır. İsimle ilgili bazı farklı görüşler var. OR-Gİ havaalanı yabancı dilde iyi bir çağrışım yapmadığından dolayı ve bu havaalanımız da uluslararası uçuşlara açık olacağı için OR-Gİ isminden biraz vazgeçilmiş durumda. Ama tabi bu yapım süreci içerisinde yeni bir isim bulunacaktır. Bu Ordu-Giresun Havaalanı olabilir. Ya da başka bir isim olabilir. Bölgenin ismine yönelik bir isim bulunabilir. Bir kaç alternatif isimler var. Her iki ilinde razı olacağı isimler olacak" dedi.

Bu arada geçen Cuma günü havaalanının temel atma töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise havaalanının ismi konusunda, "Yüklenici firmadan bir isteğim olacak. Bu havaalanı 528 günde bitecek. Burası 528 Ordu-Giresun havalaanı olsun" diyerek isim konusunda öneride bulunmuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0