Temmuz ayında müzik dünyasının galibi kim olacak?

Geçtiğimiz günlerde Derya Uluğ, Hande Yener ve Ajda Pekkan yeni şarkılarını yayınladı. Temmuz ayının galibi bakalım kim olacak?

Temmuz ayında müzik dünyasının galibi kim olacak?

“Okyanus” şarkısıyla büyük çıkış yakalayan, “Canavar” ile rüştünü ispatlayan Derya Uluğ, peşi sıra gelen şarkılarıyla müzik piyasasında düzgün bir çizgide ilerliyor. Önümüzdeki aylarda yayınlayacağı yeni albümü öncesi çıkardığı yeni teklisi “Ah Zaman” ile hem geçmişe selam çakıyor, hem de ince göndermeli klibiyle dikkat çekiyor. Sözleri Derya Uluğ’a, müziği Asil Gök’e ve düzenlemesi Ozan Çolakoğlu’na ait olan bu çalışma ile Uluğ, farklı sound ile engin sulara fazlasıyla kaptırmış olacak ki bizi bir hayli şaşırtıyor. Şarkılara amiyane tabirle “bodoslama” girmesiyle meşhur olan Derya Uluğ'u, bu sefer sakin ve pürüzsüz vokalle dinliyoruz.

 

 

Şarkıdan çok klibin konuşulduğunu fark ettim. Takvim yapraklarının uçuştuğu retro videoda, yüzlerde tebessüm yaratan bir sahne var. Bir takvim yaprağında “29 Ekim 1923 Pazartesi” detayı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı bir kez daha vurgulanarak göğsümüzü kabartıyor. Bu fikir kiminse gerçekten helal olsun! Şarkıya gelirsek; evet Derya Uluğ bir risk almış, kabul ettirmesi biraz zor olabilir. Bakalım yeni albümde nelerle karşılaşacağız.  

 

Hande’ye gerçekten neler oluyor?

“Afrika’ya klip çekmeye gideceğim, elimde güzel bir şarkı var” demeçleriyle beklentileri yükselten Hande Yener, mayıs ayında yayınladığı Kuş şarkısıyla hepimizi şaşırttı. Sonuç hüsran. Ona hiç mi hiç yakışmadı. Yahu Hande’ye gerçekten neler oluyor, biri anlatsın..

 

 

Hande Yener, 2000 yılında “Yalanın Batsın” çıkışıyla dans-pop akımın öncülerinden biri olmuştu. Zengin diskografisi ve karakteristik vokaliyle 19 yıldır müzik piyasasının demirbaşlarından. Ama gel gör ki yaptığı son şarkılar hiç öyle demiyor, ismini aşağıya çekmesine sebebiyet veriyor. Taze şarkısı “Krema” (şarkı demeye pek dilim varamıyor ama neyse) ondan daha fecaat çıktı. Ya bizi trollüyor ya da ruh halini yansıtmak istiyor. Kafalar epey bir karışık yaklaşmayın Hande'ye. Şarkının girişi oldukça iyi lakin nakaratta ipler kopuyor. 2020 yılında kariyerinde 20 yılı geride bırakmasıyla beraber yeni bir albüm yayınlayacakmış. Umarım yeni şarkıları bu kıvamda olmaz. Yoksa hem Hande’nin hem de bizim halimiz yaman olacak.

 

Ajda Pekkan'dan "Canın Sağolsun" revizyonu

Ajda Pekkan'ın merakla beklenen yeni teklisi "Canın Sağolsun" yayınlandı. Sözü ve müziği Sinan Akçıl'a, aranjesi Ozan Çolakoğlu ve Tarık İster'e ait olan çalışma, Nihat Odabaşı yönetmenliğinde tam süperstar'a yakışacak havalı bir kliple karşımıza çıktı. Fakat klip 6 saat sonra yayından kaldırıldı. Ajda Pekkan klipteki bazı sahneleri beğenmediği ve yayından kaldırılmasını söylemiş. Sinan Akçıl da şarkının 2 versiyonunun yapıldığını ve Ajda Hanım'ın bazı sahneleri beğenmediği açıkladı. 

 

 

Neticede hemen ertesi günü klip yeni haliyle tekrar yayınlandı. Sinan Akçıl'ın ne kadar iyi bir söz yazarı ve besteci olduğunu biliyoruz yıllardır. Şimdi Ajda Pekkan'ın geniş diskografisine bir şarkı daha kazınıyor. Ajda Pekkan'ın da yeni bir EP hazırlığında olduğunu; Serdar Ortaç, Gülden ve Murat Aziret'ten şarkılar aldığını söyleyelim. 

Bu makaleye ifade bırak