31.07.2008 02:20 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Tepedeki çekişme medyayı da böldü

Amerikan ‘Christian Science Monitor’ gazetesi, Türkiye’deki siyasi çekişmenin medyayı da laiklik yanlısı ve hükümet yanlısı olarak ikiye böldüğünü, bu süreçte hükümetin medya üzerinde yönlendirme yaptığını yazdı

Tepedeki çekişme medyayı da böldü

ABD’nin saygın gazetelerinden “Christian Science Monitor”, Ergenekon ve AKP’yi kapatma davasını ele aldığı son sayısında Türkiye’de iktidar ve muhalefet arasındaki siyasi çekişmenin medyayı da içine çektiğini, medyadaki bölünmenin laiklik yanlılarıyla hükümetten yana basın arasında meydana geldiğini yazdı.
Chirstion Science Monitor’ün  Türkiye muhabiri Yigal Schleifer’ın imzasıyla yayımlanan yazıda, muhalif çevrelerin, “güçlü bir İslami basının ortaya çıkmasını ve AKP’nin bu alanda “şüphe uyandıran” adımlar atmasını -örneğin yakın zamanda iflas eden, ancak etkili bir medya grubu olan Sabah-ATV grubunun Başbakan’ın damadının yönetici olduğu bir gruba satılmasını- hükümete medyada “emsali görülmemiş” bir etki sağladığı yolunda eleştiriler yaptığını”belirtti.    

Ergenekon davası
Bu kapsamda Ergenekon davasını da irdeleyen Christian Science Monitor, hükümet yanlısı medyaya davayla ilgili kimi gerçek, kimi uydurma sansasyonal haberler içeren bilgiler sızdırıldığını belirtti.
John Hopkins Üniversitesi’nden Kemal Kaya ise, “AKP medyadaki tüm imkanlarını ya doğrudan ya da dolaylı olarak kullanıyor. Hükümet medyanın nasıl yönlendirildiğini öğrendi. Bunu özellikle Ergenekon davasında görebilirsiniz” dedi.
Bağımsız  medya eleştirmenlerinin basındaki her iki kampı da hatalı bulduklarını kaydeden gazete, hükümet yanlısı gazetelerin haberleriyle zaman zaman AKP’yi “köle sadakatiyle” savunduğunu belirtti.

Ergin:?Suçlama adil değil
Christian Science Monitor, hükümet yanlısı basının özellikle Türkiye’de en çok satan 10 gazetenin 4’ünü çıkaran Doğan Grubu’nu hedef aldığını ve bu grubu Ergenekon davasına yeterince yer vermemekle eleştirdiğini bildirdi.  Gazete, bu iddiaya cevaben Milliyet’in Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in “Suçlama hiç de adil değil. Tam aksine Ergenekon konusunda yayımlamayı düşündüğümüz bir dizi makale savcı tarafından soruşturmanın gizliliğine halel getireceği gerekçesiyle resmen yasaklandı” şeklindeki sözlerine yer verdi.
Gazete, savcı Aykut Cengiz Engin’in basında davayla ilgili haber ve yorumların büyük bölümünün gerçeği yansıtmadığı ve enformasyon kirliliğine yol açarak kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söylediğini hatırlattı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDErgenekon