Yazarlar
21.01.2010 - 00:28

Tepkiler

Sitene Ekle
Olaylar ve İnsanlar  |  Hasan Pulur h.pulur@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

“Doktorlar“ yazımız çok ilgi çekti, 17 yıl önce yazdığımız yazıyı günümüze de uyarlamak istedik, acaba uydu mu, uymadı mı?
Tepkiler çeşitli...
En iyisi yorum yapanları alt alta sıralayalım, dedik.
* * *
Bugün köşenizde yer alan ve 17 yıl önce kaleme aldığınız doktorlarla ilgili yazınızı ilgiyle okuduk. Yazınızda, sağlık alanındaki sorunların geçmişte olduğu gibi günümüzde de aynen devam ettiğini vurgulayarak, o gün yaşanan sorunların bugün de devam ettiğini söylüyorsunuz. Sağlık Bakanlığı olarak, yıllardır devam eden sorunların çözümü için (önceki dönemlerden de ders alarak) 2003 yılından itibaren “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nı uygulamaya koyduk ve bu çerçevede birçok sorunun çözümünü gerçekleştirdik. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unda görüşmeleri devam eden ve kısaca Tam Gün olarak bilinen uygulamayla, bu sorun alanlarından birinin daha çözümü konusunda önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. (Osman Güzelgöz, Bakanlık İletişim Koordinatörü)
* * *
18 Ocak tarihli yazınızdan dolayı Türk Tabipleri Birliği adına teşekkür eder saygılar sunarım. (Prof. Dr. Gençay Gürsoy, TTB Başkanı)
* * *
Merhabalar,
Doktorlar yürüyorlar, itiraz ediyorlar da niçin Tekel işçileri gibi halk desteği görmüyorlar? Bıçak parası diye yıllardır acımadan sömürdüler vatandaşı. Ücretsiz sağlık hizmeti alması gereken, maaşından çatır çatır sağlık sigortası kesilen, zaten zamlardan feleği şaşmış zavallı vatandaşa gözünün yaşına bakmadan pişkin pişkin özel muayanehanelerine çağırıyorlardı. En son eşim için hastane hastane gezip, memur olduğumuz halde, sigortaya her ay tıkır tıkır ücretimiz kesildiği halde, sıra-randevu alamayıp, ancak 150 lira muayene ücreti yatırarak Hacettepe hastanesinde “prof” doktora görünebildik. (Turgut Or)
* * *
18.01.2009 tarihli yazınızı okudum. Artık neredeyse mesleğine küsme aşamasına gelen doktorları anlayan bir siz varsınız sanırım medyada. Bizler insan sağlığı için kendi sağlığımızı, ideallerimizi, ailemizi ihmal edip çalışan insanlarız ama asla kıymetimiz bilinmez. Ne diyelim; ellerinize sağlık... (Dr. Hüseyin Güner)
* * *
5 yaşındaki hasta kızımı muayene ettirebilmek için her seferinde 150 TL ödeyerek özel randevu alıyorum. Aksi halde doktor bakmıyor. Tıp fakültesindeki polikliniğine sadece 12:00-12:30 arasında uğrayıp gidiyor, asistanlar ilgileniyor. Parası olmayanın vay haline ama o poliklinikte çalışmışçasına maaşını alıyor. Sorarım size, adalet bunun neresinde? Lise mezunu sağlık memuru yakınım ayda sadece 8 gün çalışarak 2000 TL alıyor, doktoramı yapmakta olan ben, senelik 20 gün izinle haftanın 5 günü kimi zaman hafta sonları ya da hafta içi 17’den sonra da çalışarak 1600 TL alıyorum.
Bu mu adalet, bu sağlık çalışanları mı zorda? Güldürmesinler bizi. (Perihan Ölker)
* * *
Yine doktorlar! başlıklı yazınızı okudum,  hassasiyetiniz için tüm meslektaşlarım adına size teşekkür ediyorum.
1- Doktorların maaşlarına yüzde 70- 80 oranında zam yapılacağı büyük bir yalandır! Bu ücret artışı, maliyeden ek bir kaynak alınmaksızın, hastanenin döner sermayesinden sağlanacak. Bu uygulama, çalışanların maaşını artırmakla birlikte, döner sermaye gelirini azaltacaktır. 2000 TL maaş + 4000 TL = 6000 TL döner sermaye geliri alan bir doktorun, yasadan sonra maaşı 3000 TL + 3000 TL döner sermaye = 6000 TL şeklinde olacaktır.
2- Mensubu olduğum kurum tabipleri ise, yıllardır döner sermaye geliri olmaksızın, yalnızca maaş karşılığı (1500-2000 TL) çalışırken, yeni yasayla, maaşlarına zam getirilmeyecektir (çünkü, kurumlarda döner sermaye geliri yoktur). Bunun yanı sıra bu hekimlerin ek bir işte çalışmaları da yasaklanmaktadır. ‘(Dr. Yalçın Taşan)
* * *
Bugünkü yazınız için kaleminize, yüreğinize sağlık demek için sizlere bu mail’i yazdım.
(Dr. Hasan Aldanmaz)
* * *
Yazınızdan dolayı size teşekkürü bir borç biliyorum. Maalesef 17 yıldır gelip geçen onca hükümete karşın doktorların ve Türkiye’deki sağlık eğitiminin, sağlık hizmeti sunumunun sorunları azalmadı, katlanarak arttı. Umarım bir gün düzelecektir. (Prof. Dr. Nedim Aban)
* * *
17 yıl önceki yazıya tepki bunlar...
Acaba 17 yıl sonra, bu yazı tekrarlanırsa, tepkiler ne olur?
Biz göremeyiz de...

Yaşam Manşetler

    Ağza bir hamlede götürülen yiyecek parçasına ne denir?
    Astroloji
    İşte esneklik gerekiyorBugün ne yapılabilir? Bugün bir süredir devam eden ancak eksik kalan işleri daha iyi toparlayabiliriz.
    ©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.