Eğitim

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Uzun bir çalışma maratonun sonunda bir dizi sınav ve lise tercihleriyle devam eden bir yolculuk sona ermek üzere. Bu yolculuk biterken liseye giriş ile birlikte hayatınız boyunca devam edecek başka bir yolculuk başlayacak. Yapılan tercihlerle sadece eğitim görülecek lise değil aynı zamanda atılacak önemli adımlarla gelecek belirlenmiş olacak.

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler
1/4
Eğitim- 6.7.2018 - 12:14

Bugün yapılan seçimlerin, yarınların şekillenmesinde önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Doğru Cevap Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, lise tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

Öncelikle tercih tabloları esas alınmalıdır

Ortaöğretim için tercih başvuruları 2-13 Temmuz arasında yapılacak. Bu noktada öğrenci, ebeveyn ve ilgili eğitmenlerin dikkat etmesi gereken husus; tercih yaparken MEB tarafından açıklanan tercih tablolarının esas alınmasıdır. Tablo 1’de Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve sınav ile öğrenci alan Anadolu Liseleri yer alırken Tablo 2’de sınav ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bulunacak.  Son olarak Tablo 3’de ise sınavla öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Liseleri yer alacak. Bunların dışında yerleştirme sistemiyle öğrenci alan okulların listeleri ise e-okul üzerinden duyurulacak. Bu noktadan sonra öğrenci için 2 yol ayrımı başlıyor. Sınav ile yerleşme ve yerel yerleşme.


Etiketler: dizi,eğitim
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.