3 çeşit ter vardır: sıcaktan kaynaklanan, spordan kaynaklanan ve stresten kaynaklanan. Kötü kokması engellenemeyen ter stresten kaynaklanmaktadır. Stresli durumlarda teriniz kokuyorsa biyolojik olara böyle programlanmışsınız demektir.

Normal şartlar altında terleme vücudun serinleme şeklidir. Sıcak olduğunda veya fiziksel olarak hareket ettiğinizde terleme gereklidir. Vücudunuzun termostatı olan hipotalamus,vücudunuzdaki milyonlarca ter bezine ter üretmesi emrini verir. Bu sayede serinlersiniz.

Stresli olduğunuz anlarda ise bambaşka bir mekanizma harekete geçer. Gergin olduğunuzda adrenalin ve kortizol dolaşım sistemine hücum eder. Kalp atışınız artar ve birden terlemeye başlarsınız. Özellikle koltukaltı ve genital bölgeniz terler. Terleme bir anda olur. Vücudun seviyeli olarak ısınması söz konusu değildir. Stres söz konusu olduğunda teriniz kötü kokar.

Terlediğinizde cildinizde yaşayan bakterileri beslemiş olursunuz. Bu bakteriler kötü kokuya neden olur. Çünkü sıcak nedeniyle görülen terin %99'u sudur. Stres kaynaklı terin ise %20'si protein ve yağdır. Bakteriler bu maddelere bayılır ve bu maddeleri sindirdikçe kötü koku yayarlar.