18.07.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Aydın Hasan / Ankara

Terör devletine izin vermeyiz

MGK’nın ardından yayımlanan bildiride YPG’ye verilen silahların PKK’da ele geçirildiği belirtildi. Bildiride, Irak ile Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasına kesinlikle izin verilmeyeceği ve gereğinin yapılacağı vurgusunda bulunuldu

Milli Güvenlik Kurulu temmuz ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. 6 saat süren toplantının gündem maddelerinden birini, 19 Temmuz’da sona erecek olan olağanüstü hal uygulaması oluşturdu.

MGK sürerken olağanüstü halin uzatılmasına ilişkin tavsiye kararı Başbakanlığa gönderildi. MGK bildirisinde, tavsiye kararı konusunda, “FETÖ/PDY, PKK/PYDYPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır” denildi. Toplantının ardından yayımlanan 7 maddelik bildiri özetle şöyle:

15 Temmuz brifingi

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin birinci yıldönümünde, yurt içinde ve dışında milyonlarca vatandaşımızın katılımıyla, çoşku içinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Demokrasi ve Millî Birlik Günü vesilesiyle, 15 Temmuz şehitleri rahmetle, tüm gazilerimiz şükran ve minnetle anılmıştır. Ülkemizin ve devletimizin bekası için bugüne kadar şehitlik mertebesine ulaşan kahraman askerlerimizin, güvenlik görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın asla unutulmayacağı belirtilmiş, hatıraları hürmet ve rahmetle yadedilmiştir.”

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ülkemizin millî güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler ile terörün sonlandırılması için dışında kararlılıkla sürdürülen mücadele görüşülmüştür. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler esnasında ele geçirilen, yasa dışı üretimi ve ticareti insanlık suçu olarak kabul edilen çesitli uyuşturucu maddeler, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Silahlar PKK’da çıktı

Bildiride, isim verilmeden ABD’nin YPG’ye verdiği silahlara değinilerek şöyle denildi: “Bazı müttefik ülkelerın PYD-YPG terör örgütüne verdıği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması; Türkiye’nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir. Terör örgütlerine karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgenin huzur ve güvene kavuşmasının mümkünolamayacağının altı çizilmiş; uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bir anlayış birliğine varılması için verilen taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır.”

Bildirinin 4. maddesinde, Irak kuzeyi ile Suriye’de Fırat Kalkanı harekatı ile Afrin ve Menbic bölgeleri kastedilerek, PKK ve onun uzantısı YPG’den gelen tehdite dikkat çekildi. Bildiride, TSK’nın yeni bir sınır ötesi harekatı değerlendirdiği yorumlarına neden olan şu ifadelere yer verildi: “Güney sınırlarımıza yönelik Suriye ve Irak’tan kaynaklanan bir tehdidin tespiti ile taciz ve saldırı vuku bulması hâlinde, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği, Türkiye’nin sınırları boyunca bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceği; PKK/PYDYPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü DEAŞ ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.”

Doğu Akdeniz vurgusu

İsviçre’deki Kıbrıs Konferansı ve sonuçları değerlendirilmiş; ayrıca Doğu Akdeniz’de, doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarımız çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır.

Barzani’ye referandum uyarısı

Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi’nin aldığı referandum kararının, hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı belirtilmiştir. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilmiştir.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0