"Tesis sayısı ilgiyi artırdı"

Atıf Bülent Bora, biniciliğin zengin sporu olmadığını ve gayret edenin, çalışanın başarıya ulaşabileceğini söyledi.

06 Ekim 2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.10.2017 - 00:02 |
A+A-
Haberler » Skorer » Skorer Diğer » "Tesis sayısı ilgiyi artırdı"
 
ERKAN AYRAÇ
 
Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı, İstanbul ve çevresinde 100’e yakın tesis bulunduğunu vurgularken, “Artık Anadolu’nun birçok ilinde binicilik sporu yapan kulüpler var. Sayının artmasıyla hobi olarak at binen sayısı da yükseldi, hazırladığımız projelerle bu ilgi daha da artacak” dedi.
 
Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora, MİLLİYET’e hem ‘binicilik’ branşının zengin sporu olmadığını anlattı hem de gelecekte bu sporun gelişmesi için yarattıkları projeleri açıkladı.
 
Binicilik golf gibi zengin sporu olarak değerlendiriliyor. Sizce doğru mu?
Bu değerlendirme eskilerde kaldı. Günümüzde sadece İstanbul ve çevresinde 100’e yakın tesis bulunuyor, artık Anadolu’nun birçok ilinde binicilik sporu yapan kulüpler var. Bu nedenle amatör olarak at binmek golf sporu ile mukayese edilmeyecek kadar ucuz. Yarışmacı olarak binicilik zengin sporu değil, gayret eden, çalışan, teknik olarak daha iyi olan sporcuların yaptığı bir spor haline geldi. Binicilik sayesinde birçok yan iş imkanı sağlandı.
 
 
Binicilik için tesisler artıyor, fakat sporcu sayısı beklenen düzeyde mi?
Tesislerin sayısının artmasıyla hobi olarak at binen sayısı da arttı, hazırladığımız projelerle 2018’de başlatacağımız çalışmalarımız bu ilgiyi daha da arttıracaktır. Bu projelerden biri küçük çocukları atla tanıştıracak olan Pony Oyunları, diğer bir projemiz de maliyeti düşük ve teknik açıdan daha basit olan bir branş Atlı Dayanıklılık, dünyada ve Türkiye’de binicilik disiplinleri içinde en hızlı gelişen dal. Bu sayede yeteneği ve imkanları yeterli olmayanların da ileri yaşlarda atla spora devam etmesi olanağı olacaktır.
 
Hedef olimpiyat

Türkiye’de genellikle spor futbol, basketbol ve voleybol üçgeni içinde. Binicilik branşını da daha iyi yerlere getirmek için neler yapılabilir?
Pony Oyunları’nın yanında daha farklı projelerimiz de var. Anadolu Ligi adı altında düzenlediğimiz yarışmalar da bizim için önemli. Adana’dan Samsun’a, İzmir’den Konya’ya çok yakında Van’a kadar birçok Anadolu şehrinde düzenlenen katılım maaliyeti düşük olan at nakliye giderlerinin federasyonumuzca karşılanan süresi yıl boyunca devam eden bir lig. Bir de profesyonel sporcularımızın iştirak edeceği önemli şirketlerin ve sponsorlukları içine alan yarışmalarımız olacak.
 
 
Gelecek dönemdeki projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Elbette ki ana hedefimiz olimpiyatlarda ülkemizi temsil edebilmek. Akdeniz Oyunları’na da katılım sağlamayı istiyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında bu organizasyonları hedef gören profesyonel sporcularımız var. Bunlara at ve maddi destek vererek hedeflere ulaştırmaya özen gösteriyoruz. 
Ama hepsinden önemlisi bahsettiğim alt yapı projeleri zira öncelik tabanı genişletmek, sporumuzu yapan kişi sayısını misliyle katlamak.
 
 
‘Birinci şart güvenlik’ 
Bir kişinin bu sporu yapması için ne gibi ekipmanlara ihtiyacı var ve bunun maliyeti nedir?
Güvenlik birinci şart... Koruyucu şapka, çocuklarda koruyucu yelek öncelik. Bununla birlikte çizme, binicilik pantolonu gerekiyor. Artık bunlara ulaşmak basit ve her bütçeye hitap edecek seçenekler mevcut. Binicilik tesislerinde bu malzemeler satın almadan da geçici olarak kullandırıyorlar.
 
‘Her sporcunun sponsoru olacak’
Birçok branş sponsor desteğiyle çok farklı yerlere geliyor. Binicilik federasyonunun da böyle bir çalışması var mı?
Az önce bahsettiğim Business Lig olarak da adlandırabileceğimiz yarışmalarda her profesyonel sporcumuzun bir sponsoru olacak. Bu şekilde oluşacak profesyonel rekabet sayesinde çıtayı yükselteceğimiz inancındayız.
 
‘Biniciliğin yaşı yok’
Binicilik sporunun herhangi bir yaşı var mı? Yoksa her yaştan insan bu sporu yapabilir mi?
Bu spora 4-5 yaşlarında Pony’lerle başlamak mümkün. Sağlığınız izin verdiği sürece yaşınıza bakılmaksızın yapılabilinir. 60 yaşın üstünde aktif bir çok iddialı sporcu var. Özellikle Kemer Country Atlı Spor Kulübü’nde çok önemli organizasyonlar yapılıyor. Bunların daha da artırılması için ne gibi çalışmalar yapılabilir. Kulüplerimizin organizasyonlarını artırmaları için her türlü desteği veriyoruz, gerisi onların yaratıcılığına kalıyor. Kemer Country tarzında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana’da tesislerimiz mevcut. Buralarda da yıl içinde organizasyonlarımız devam etmekte. 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
  • Kasımpaşa-İstanbul Başakşehir21:45
  • Crystal Palace-Liverpool22:00
  • Valencia CF-At. Madrid21:00
  • A. Bilbao-Leganes23:00
  • Atalanta-Frosinone21:30
  • Guimaraes-Feirense22:15
  • D.Moskova-Dinamo Ufa19:30
  • AC Horsens-AaB20:00
  • Bodø/Glimt-Odd Grenland20:00
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX