Tesla Model S saniyeler içinde hacklenebiliyor

11.09.2018'de eklendi11.09.2018-15:03 'de güncellendi
Tesla Model S'in dijital anahtarını Raspberry Pi'nin de desteğiyle hacklediler. 600 dolarlık sistemle Tesla Model S'in kapılarını açıp aracı çalıştırabiliyorsunuz.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Tesla, tamamen dijitalleştirilmiş sürüş deneyimi ve sıkı güvenlik dahil olmak üzere farklı özellikler sunan inovatif bir şirket. Ancak, hackerlar her zaman bir adım önde görünüyor.

Belçika'daki KU Leuven Üniversitesi'nden araştırmacılar, Tesla Model S'nin dijital anahtarını sadece 600 dolar değerindeki bir ekipmanla hacklediler. Wired'a göre iki saniye içinde Tesla Model S'in anahtarını klonlayabildiler. Sistemin açığı radyo sinyalleriyle bulunabiliyor ve anahtar olmadan herhangi bir Tesla Model S’in kapılarını açıp aracı çalıştırabiliyorsunuz.

Araştırmacılardan Lennert Wouters, "Anahtarları birkaç saniye içerisinde kopyalamak çok kolay. Onları tamamen taklit edip, araçları sessiz bir şekilde ele geçirebiliyoruz." dedi.

Geçici olarak kullanılan anahtarsız giriş sistemleri gibi, Tesla'nın anahtar fobları da şifreleme anahtarı ile mühürlenmiş şifreli bir kod gönderir. Bu sinyal arabanın radyosu tarafından kapıyı açmak ve otomobilin motorunu çalıştırmak için alınıyor. Araştırmacılar Tesla'nın anahtar fob'larının şifreleme için zayıf ve saldırıya duyarlı 4-bit şifreleme kullandığını tespit etti.

Tesla Model S’in anahtarını tersine mühendislik uygulayarak klonlayan ekip, bir Yard Stick One Radio, bir Proxmark radyo ve Raspberry Pi, bazı piller ve olası tüm dijital giriş anahtarlarının veri tabanından oluşan bir donanım kitinden başka bir şey kullanmadı.

Hackerların her iki tuşa da erişmesi durumunda, kapıyı kolayca açabilir ve aracın motorunu iz bırakmadan çalıştırabilir.