ABD'li Merve için son söz YSK'da

ABD'li Merve için son söz YSK'da


A. Rezzak Oral, Günseli Önal Ankara

TBMM eski Başkanı CHP'li Hikmet Çetin, Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Türk vatandaşlığı kaybettirilen FP'li Merve Kavakçı'nın milletvekilliğinin düşmesi konusunda inisiyatifin YSK'da olduğunu söyledi.
Çetin milletvekilliği mazbatasını veren ve Bahattin Şeker olayında olduğu gibi bu mazbatayı geçersiz sayacak kurumun YSK olduğunu ifade ederek şu yorumu yaptı:
"Şimdi de top yine YSK'da. YSK diyebilir ki, 'Milletvekilliğini sağlayan koşullardan birisi ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla milletvekilliği düşmüştür.' Bana kalırsa bu konuda görev YSK'nındır. Eğer bu yapılmazsa ve konu TBMM gündemine gelirse bence Genel Kurul'da bu konuda bir oylama yapılmasına gerek yoktur. Milletvekilliği Meclis Başkanlığı'nın tasarrufuyla düşebilir. Çünkü eğer oylama yapılır ve oylamada ters bir sonuç çıkarsa ne olacak? Bu nedenle öncelikle sorun YSK düzeyinde çözülmelidir."
DSP Meclis başkan adayı Ankara Milletvekili Uluç Gürkan da yaptığı değerlendirmede, vatandaşlığı kaybettiren kararnamenin yayımlanmasıyla yeni bir hukuki sürecin başladığını bildirdi. Gürkan, hukuki açıdan konuyu düzenleyen Anayasa'nın 84. maddesine bakmak gerektiğini belirtirken, "Ancak ortaya çıkan durumu bu maddenin üzerine nasıl oturtmak gerekir... Ortada bir belirsizlik var. Bizim hukukçularımıza da sordum, net bir yanıt alamadım. Bu sürecin nasıl tamamlanacağını doğrusu ben de bilmiyorum" dedi.

"Kavakçı da Şeker gibi"

DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, Kavakçı'nın milletvekilliği seçilme yeterliliğini artık taşımadığını, o nedenle milletvekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Kavakçı'nın durumunun, yaptığı bedelli askerliğin geçerli sayılmaması nedeniyle milletvekili seçilme yeterliliğini kaybeden ve bu nedenle YSK tarafından milletvekilliği düşürülen DYP Bilecik eski Milletvekili Bahattin Şeker'e benzediğini belirten Güven şöyle dedi:
"YSK'nın aynı şekilde, Türk vatandaşlığı kaybettirildiği için artık seçilme yeterliliğini taşımayan Kavakçı'nın da milletvekilliğini düşürmesi gerekir. YSK, Şeker'in askerliğini yapmadığı anlaşılınca, Meclis kararını beklemeden milletvekilliğini düşürmüştü. Bu sırada Şeker milletvekilliğinden istifa etti, istifası Meclis'te oylandı, kabul edilmedi. YSK, 'Bu beni bağlamaz' dedi. Üstelik Şeker, milletvekilliği yemini de etmişti. YSK, Kavakçı'nın durumunu da bu örneğe göre değerlendirip bir karar vermeli."

Oturma izni alacak

Ankara / Milliyet
Vatandaşlığı, Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilince Türkiye'de "yabancı" konumuna düşen FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı, malları üzerindeki mülkiyet hakkını korumakla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü'nden oturma izni almak zorunda kalacak.
Diğer yandan DGM'deki soruşturması devam edecek olan Kavakçı'nın her an gözaltına alınabileceği de belirtiliyor.
Kavakçı, Türk Vatandaşlığı Yasası'nın 26. maddesine göre vatandaşlıktan çıkarılsaydı, "Çıkarma"nın hukuki sonucu olarak malları tasfiye edilerek bir yıl içinde sınırdışı edilecekti. Yasada, "kaybettirme"nin hukuki sonuçlarının başında vatandaşlığı kaybeden kişinin "yabancı" kabul edileceği yer alıyor.
Bu aşamada kimliğini iade etmesi gereken Kavakçı'nın vatandaşlığını kaybetmesinden çocukları etkilenmiyor. Vatandaşlığı kaybettiği için de Türkiye'de yabancı olarak mal sahibi olabiliyor.

Bu kararla kaybetti

FP'li Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesi yönündeki Bakanlar Kurulu kararı şöyle:
"Ekli listede kimliği yazılı Merve Safa Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesi; İçişleri Bakanlığı'nın 12.5.1999 tarihli ve 27400 sayılı yazısı üzerine, 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 25. maddesinin (a) bendine göre Bakanlar Kurulu'nca 13.5.1999 tarihinde kararlaştırılmıştır."21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber