Acını unutma Türkiye

Acını unutma Türkiye


Yaşanan felaketle birlikte başlayan sivil başkaldırı etkinleşerek sürüyor. Sivil Toplum Örgütleri büyük bir kampanya daha başlattı


       Deprem sonrasında başarılı bir sınav veren Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) deprem acılarının unutulmaması ve halkın ortak kararlılığının simgesi olarak siyah kurdele kampanyası başlattı. Ayrıca yardımların tek elde toplanması kararına tepki göstererek mücadele kararı aldı.
       Susurluk skandalının ardından "Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık" eylemini başlatan Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi'yle 58 sanatçı kuruluşunun oluşturduğu Özerk Sanat Konseyi Girişi öncülüğünde başlayan kampanya, dün İstanbul'da The Marmara Oteli'nde 200 ünlü ismin katılımıyla tanıtıldı.
       Koordinasyon Kurulu Üyesi Rutkay Aziz, birçok STÖ'nün de destek verdiği kampanyanın "Yurttaştan Yurttaşa Çağrı" isimli metnini okudu. Aziz, yaraları sarmaya ve yeniden ayağa kalkmaya çalışırken Ankara'nın yardımları kan, ırk diye reddettiğini ve Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir'i ödüllendirdiğini savundu. Aziz, halk enkaz altındayken Ankara'da birileri af çıkarmaya kalkıştığını vurgulayarak şunları söyledi:
       "Çeteler, katliam sanıkları, işkenceciler artık serbest olacaktı. Düşünenler içeride, çalan, öldüren, işkence yapan, bizi enkaz altında bırakanlar dışarıda olacaktı. Bu zihniyeti Susurluk'tan biliyoruz. Bu zihniyet, çetelere karşı tepkisini ve kararlılığını ışıklarını yakıp söndürerek gösteren milyonlarca yurttaşa açık bir meydan okumaydı."

Fonlar şeffaflaşsın

       Sivil toplumun, yaşanan felaketin ardından, yaraların sarılmasında gücünü ve etkinliğini gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini dile getiren Aziz şöyle devam etti:
       "Deprem fonlarının ve kullanımının şeffaflaştırılmasını istiyoruz. Yeniden yapılanma sürecinin katılımcısı ve takipçisi olacağız. Acımız büyük, acımız derin. Ama biz acımızı bilince ve umuda dönüştürmek ve karalılığımızı göstermek için yakalarımıza, arabalarımıza siyah kurdelelerimizi bağlayacak, tepkimizi pencerelerimizde, balkonlarımızda siyahla göstereceğiz."

Dış yardım kesilir

       Daha sonra söz alan katılımcılar, yardımların devletin tek kaynakta toplamasının söz verilen dış yardımları engelleyeceğini söyledi.
       Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Gülsever Yaşar, tüm faaliyetlerinde deprem bölgelerine yönlendirdiklerini, ancak banka hesaplarına el konulduğunu belirterek "Bu durumun üstesinden gelmeliyiz. Yabancılar, sivil kuruluşların yardımlarını yönlendirmesini istiyor, bu durumda yardımlar kesilebilir" dedi.
       Depremden sonra bir halk hareketi başladığını belirten Aydınlık İçin Yurttaş Girişi'nden Engin Çilmen ise ihmallerin sorumlusunun tespit edilerek ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

Kimler katıldı

       Lale Mansur, Atıf Yılmaz, Barış Pirhasan, Nur Sürer, Fatoş Güney, Tanju Gürsu, Yavuz Özkan, Rutkay Aziz, Atilla Dorsay, Ali Özgentürk, Rüstem Batum, Jülide Aral, Turgut Cansever, Mehmet Güleryüz, Haşmet Atahan, Kerem Yılmazer, Levent Özdilek, Cevat Çapan, Füsun Akatlı, Yücel Sayman, Başar Sabuncu, Emine Uşaklıgil, Cengiz Bektaş gibi birçok ünlü isim toplantıya katılırken, kampanyaya destek veren Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Fethi Naci, Müjdat Gezen, Oktay Ekinci, Genco Erkal, Çetin Özek, Ali Poyrazoğlu, Savaş Dinçer, Esin Afşar, Nezih Danyal gibi isimler de mazeretleri nedeniyle toplantıda yer alamadı.7 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber