Geri Dön

Affetmenin yolları

Affetmenin yolları


     Üç okurumuz, 3 Mayıs tarihli gazetedeki Yargı Değil Sezer Affetti başlıklı habere tepki gösteriyor. Haber, F Tipi cezaevlerini eleştirdiği mektubunda Cumhurbaşkanı ve Başbakana hakaretten 3 yıl 4 ay hapse mahkum olan, ancak ciddi sağlık sorunları olan 75 yaşındaki öğretmen Hasan Basri Aydın’ı Cumhurbaşkanı Sezer’in affettiğini duyuruyordu.
     Haberde yer alan "...yargının tüm hastalıklarına rağmen cezaevine konulmasına sakınca görmediği Aydın..." ifadesiydi tepkiyi çeken.
     Okurlardan biri şöyle dedi: "Mahkeme suçu sabit görürse mahkumiyet verir ve onların affetme yetkileri yoktur. Mahkeme cezayı erteleyebilir ama bu da bir af değildir. Ceza hukukuna göre af bir lütuftur, yetki de TBMM ve Cumhurbaşkanlığı’na tanınmıştır. Mahkemelerin sanki elindeki yetkiyi kullanmamış gibi bir izlenim yaratılması doğru olmamıştır."
     Yorum: Okurlara katılıyorum.
     
     * 25 Nisan tarihli gazetenin spor bölümündeki Altın Avcısı başlıklı haberde, Nihat Kahveci’nin Avrupa Gol Krallığı’nda iddialarından söz edilmekteydi. Ama bu haberde okurumuz Turgay Altun birkaç hataya rastlamış.
     "Fotoğrafın altında, İtalya liginin son üç haftasına girildiği belirtilmiş. Üç değil, son beş haftası olacaktı. Ayrıca listede yer alan futbolcunun adı Kezban değil, Kezman’dır. Kezman’ın puanı hesaplanırken de yanlışlık yapılmış. O tarih itibarıyla Kezman’ın 28 golü vardı ve katsayının 1.5 olması nedeniyle puanı 42 olmalıydı."
     
     * 21 Nisan tarihli Milliyet’in spor bölümündeki Maçtan Rakamlar başlıklı kutuda okurumuz Günhan Soylu bir hata bulmuş. Haberde Beşiktaş’ın kendi sahasında tam 2358 gündür yenilmediğinden söz ediliyordu. "Gönül böyle ister ama," diyor Soylu, "o baştaki 2 rakamının fazla kaçtığını teslim etmeliyiz. Beşiktaş 358 gün yenilmemiştir."
     
     * 23 Nisan tarihli Milliyet’te spor sayfasında Pascal Nouma’nın 2000 - 2001 sezonunda Avrupa maçlarında hiç kırmızı kart görmediğinden söz edilmişti. "O sezon Nouma Şampiyonlar Ligi’nde Leeds United ile İngiltere’de oynanan maçta rakibine tokat atınca kırmızı kart görüp 6 maç ceza almıştı" diye eleştiriler aldım.
     Yorum: Konu araştırıldı ve itirazın yanlış olduğu anlaşıldı. Pascal Nouma raporlardan ceza almış. Kart görmemiş.

15 Aralık 2019 Magazin Bülteni15 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber