Antik eser borsası

Antik eser borsası

Antik eser borsası
18 Ekim 1998
Sibel ARNAMaçka'daki Antik Palace'ın ve Antik Dekor dergisinin sahibi Turgay Artam, müzayedelerin önemini vurguluyor ve 22 Kasım'da 200'üncüsünü yapacakları müzayedelerine tüm antikaseverleri davet ediyor.

Yaşanmışlığın simgesi olan antikalar eskiden olduğu gibi sadece yaşı ilerlemiş ve maddi imkanları olan insanları ilgilendirmiyor. Şimdilerde her yaştan insan antikaya eğilim gösteriyor. Günümüzde insanları antika konusunda bilinçlendirmek için yayınlar çıkaran, müzayedeler ve seminerler düzenleyen bir kuruluş bile var. İsmi Antika Anonim Şirketi; adresi Maçka'daki Antik Palace, sahibi ise Turgay Artam.
"Antik Palace'ı açma girişimimiz 17 yıllık müzayede tecrübemizden kaynaklanıyor. Son 10 yıldır antika çevresinde müzayedelere olan ilgi koleksiyon sayısını artırdı. Antikaların gerçek değerini bulması için araştırmalar, sempozyumlar ve bununla ilgili yayınlar düzenlemek gerekiyordu. Biz de Antik Palace'ı açtık," sözleriyle kuruluş nedenlerini anlatan Turgay Artam, aynı zamanda müzayede yönetmeni ve Antik Dekor dergisi genel koordinatörü.
Antik Palace 4 senedir gündemde olan bir yer. Buraya antikalarınızı getirip bırakabiliyorsunuz. Bunlar ücretsiz olarak değerlendiriliyor ve sizin adınıza satılıyor. Aynı zamanda bir müzayede ve sergi bölümü var. "Tüm bunları parasal amaçla yapmıyoruz, Antik Palace'da antika seminerleri de düzenliyoruz," diyen Turgay Artam ekliyor:
"Seminerlere daha çok hanımlar ilgi gösteriyor. Bir nevi antika okulu gibi oluyor burası. Ekim ayında başlayıp mayıs sonuna kadar sürüyor. Yaklaşık 26 - 28 hafta arasında değişen antika seminerlerin dışında resim ve dekorasyon seminerleri de düzenliyoruz. Müzayedelerde yüksek fiyatlı satılan eserlerin neden yüksek fiyatlı satıldıklarını da bu seminerlerde açıklıyoruz".
Bu seminerlerin Antik Palace'de yapılmasının nedenini "Burada anlatılan eserlerlerle ilgili örnekler var, bunları insanlar elliyor ve görüyor," sözleriyle açıklayan Turgay Artam 200. müzayedeyi 22 Kasım'da gerçekleştireceklerini de açıkladı. Artam'ın müzayedeler hakkındaki düşünceleri ise şöyle: "Bu müzayedelerde evlerde gizli kalmış eserler gün yüzüne çıkıyor. Bu da bizim için çok önemli. Çünkü evlerde antika eserleri olanlar değerlerinin farkında değiller. Bunları ya yok pahasına eskicilere satıyorlar ya da korumadan tavan arasına atıyorlar. Oysa bizim yaptığımız hizmette antikalarını satmak zorunda değiller. Antikalarını değerlendirsinler ve bunlar gelecek nesillere değerli eserler olarak kalsın".
Türkiye'de müzayedelere olan ilgi nasıl sorumuzu, "Çok olumlu. Müzayedeler günümüzde borsa özelliği taşıyor. Müzayedede bir eser çok yüksek fiyata satıldığında tüm piyasada fiyatlarda değişiklik oluyor. Bu dünyada da böyle," şeklinde cevaplayan Artam'a göre yatırım için antika alanlar da var. Çünkü antika yüzde 200 - 300 arası kar getiriyor. Antika teşhiri aynı zamanda zevk veriyor ve prestij sağlıyor.
Müzayedelerin ilgi görmesiyle Türkiye'de kaçakçılığın da azaldığını söyleyen Artam, son 10 yılın istatistiklerine göre etnografik eserlerin yurtdışına kaçırılmasının sıfıra indiğini belirtiyor. "Müzayedeler sayesinde taş yerinde ağırlaşıyor. Burada para eden şey burada satılıyor, koleksiyonculuğa ve antikaya gönül vermiş insanlar tarafından alınıyor," diyen Artam, antika konusundaki yayınlardan ise şöyle bahsediyor:
"Biz bu işi yalnız para kazanmak için yapmıyoruz. Türkiye'de yayın eksikliğini gördük ve Antik Dekor dergisini çıkardık. 48. sayısını çıkardığımız dergide şimdiye kadar hiçbir yerde yayınlanmamış araştırma yazılarına önemli yer veriyoruz. Bu nedenle bu dergi okunduktan sonra saklanıyordu. Yine gördüğümüz bir eksiklik nedeniyle Antika Ansiklopedisi'ni çıkardık. Mesela evinizde duran bir gümüşün üzerindeki damgayı ansiklopediden araştırarak antika olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir de bakarsınız zengin olmuşsunuz. Lotodan para çıkması gibi bir şey".

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber