Apo Rusya'ya kaçtı iddiası

Apo Rusya'ya kaçtı iddiası

       SURİYE'de olmadığı Ankara tarafından teyid edilen ve günlerdir Libya'dan Ermenistan'a kadar her yerde izi sürülen PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Rusya'da olduğu öne sürüldü.
       Mısır Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Öcalan, Suriye'den Irak'a ve daha sonra Ermenistan üzerinden Rusya'ya götürüldü. PKK liderinin Rusya'ya ne zaman gittiği konusunda kesin bilgi vermeyen kaynaklar, seyahat için Öcalan'a başka isme düzenlenmiş sahte bir kimlik ve pasaport verildiğini söyledi.
       Kahire'deki diplomatik çevreler, Şam yönetiminin bölgedeki diğer ülkelere kıyasla Öcalan'ı geri almak için savaş tehdidinde bulunamayacağı tek ülke olarak Rusya'yı gördüğünü ve Moskova'dan gelen yeşil ışık üzerine PKK liderinin Rusya'ya tahliye edildiğini öne sürdü.
       Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Salman da Öcalan'ın üç aydır Suriye topraklarına basmadığını iddia etti. Salman, Kuveyt'te yayınlanan El Kabas gazetesine verdiği demeçte, PKK lideririr artık Suriye'de yaşamadığını ve örgütün faaliyetlerinin yasaklandığını iddia etti. "İki Müslüman komşu ülke arasında PKK yüzünden düşmanlık yaratan tek ülke İsrail'dir" diyen Salman, Beyrut'taki Filistin kamplarında gerçekleştirilen katliamlar nedeniyle Arap kasabı olarak anılan Ariel Şaron'un İsrail Dışişleri Bakanı olmasından sonra bölgeyi daha kötü günlerin beklediğini savundu.21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber