Apo: Suriye'de değilim

Apo: Suriye'de değilim

Apo: Suriye'de değilim

Apo: Suriyede değilim
       PKK Lideri Abdullah Öcalan, merkezi Köln'de bulunan Dem - Ajans'a gönderdiği yazılı açıklamada "Zaman zaman Suriye Devleti'nden bağımsız olarak oradaki Kürt halkını ziyaret ettiğim ve birlikte kaldığım bir gerçektir. Ancak şu anda Suriye'de değilim. Kürdistan'dayım ve çalışmalarımı sürdürüyorum" dedi.
       Öcalan yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
       "Bir süreden beri merkezine benim konulduğum ancak kapsamı çok daha geniş ve Ortadoğu'nun yeniden düzenlenmesini hedefleyen bir plan yürürlüktedir. TC - İsrail - ABD merkezli ve NATO'nun planlamasıyla sürdürülen bu hazırlık çerçevesinde Suriyeye yönelik suçlamalar her şeyin önüne konulmuş durumda. Özellikle TC, benim Şam'da bulunduğumu ve Suriye'den destek gördüğümü her fırsatta dile getirmekte, Kürt sorununun çözümü yerine gündem ve hedef saptırarak iç ve dış kamuoyunu aldatmakta. Mevcut çıkmazını değişik ve tehlikeli arayışlarla sürdüren TC ve müteffikleri, Suriye rejimini devirmekten bile söz eder hale geldi."
       Özgür Politika Gazetesi'ndeki bir habere göre Ukrayna Parlamentosu da Öcalan'ın bir süre önce yaptığı ateşkes kararına "tam destek verdiğini" açıkladı. Parlamento, Türkiye'nin PKK tarafından yapılan ateşkes kararına yanıt vermesi istendi.

       Öcalan, önceki akşam MED TV'de PKK'nın Başkanlık Konseyi üyesi Ali Haydar Kaytan ile Avrupa Sorumlusu Kani Yılmaz'ın katıldığı açık oturumda ise telefonla şu görüşleri dile getirdi:
       "Suriye, Almanya'da yapılanlar gibi hareketlerimizi kısıtlıyor. Biz gelişmemizi kendi öz gücümüzden aldık. Alman hükümetiyle Suriye rejimi arasında önemli bir fark yoktur. Biz bugüne kadar Suriye'den bir tek silah, araba almadık. Aksine Suriye'de benim için 3 defa tutuklama kararı alındı. Şu an tutuklu bulunan 100 arkadaşımız bulunuyor. Bu sayının zaman zaman 400'e çıktığı da oluyor. Ama Türkiye'de olduğu gibi uzun süreli tutuklu kalmadık. Biz Suriyeli Kürtler'in desteğiyle güçlendik."
       Son yıllarda Türkiye'nin nefesini her alanda enselerinde hissettiklerini anlatan Apo şöyle konuştu:
       "Türkiye beni vurmak için Akdeniz'e füze yerleştirdi. Kuzey Irak'ta Zaho çevresine 10 bin asker konuşlandırdı. Gara dağlarında ise KDP saldırısıyla karşı karşıyayız. Benimle ilgili İnterpol'le işbirliğine gidilerek kırmızı bülten çıkarmışlar. Bu işi bitirmek için geceli gündüzlü çalışıyorlar. Bize kurtulma şansı bırakmıyorlar. Biz herşeye rağmen mücadelemizi en kararlı şekilde sürdüreceğiz."22 Eylül 2019 Magazin Bülteni22 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber